Raport Białoruś

Białoruś prosi Rosję o obronę przed sankcjami UE

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:43
Siarhiej Rumas, wicepremier Białorusi, wysłał list w sprawie sankcji unijnych do szefa zarządu Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktora Christienko - informuje Interfax.
Białoruś prosi Rosję o obronę przed sankcjami UE
Foto: fot. kremlin.ru

Białoruś prosi o wyrażenie wspólnego stanowiska wobec tych sankcji na jednym ze spotkań Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej – raportuje agencja Interfax.
Fakt wysłania listu do Christienki potwierdziła Rada Ministrów Białorusi, ale odmówiła dalszych komentarzy.

Rada Unii Europejskiej zdecydowała w zeszłym tygodniu, że możliwie będzie rozszerzenie sankcji na białoruskich urzędników i białoruskie instytucje, które winne są represji i tłamszenia praw obywatelskich na Białorusi. Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii mają rozmawiać na ten temat 27 lutego. Według nieoficjalnych informacji, na listę objętych sankcjami wizowym i ewentualnym zamrożeniem aktywów w bankach UE ma trafić 135 osób. Na tej liście znajduje się obecnie ponad 200 osób. Oprócz tego sankcjami gospodarczymi objęte są trzy firmy: Biełtecheksport, BT-Telecom i Sport-Pari.

Z kolei na początku stycznia Stany Zjednoczone rozszerzyły listę osób objętych sankcjami dyplomatycznymi. Wezwały Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie, by zaniechała przeprowadzania mistrzostw w 2014 roku na Białorusi.

Sankcje amerykańskie dotyczą głównie firm będących własnością koncernu Biełnieftiechim (Lakokraska, Połock-Stiekłowołokno, Grodno Azot, Belszina, Naftan, Grodno Chimowołokno). Obywatele USA nie mogą utrzymywać z nimi biznesowych relacji, ich aktywa w bankach amerykańskich muszą być zamrożone.  Objęty sankcjami jest również białoruski TK Bank, który władze USA oskarżają o finansowanie irańskiego programu atomowego.

fot.
fot. kremlin.ru

Umowę o utworzenie Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej podpisali Aleksander Łukaszenka, Dmitrij Miedwiediew i prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. w listopadzie 2010 roku w Moskwie. Euroazjatycka Komisja Gospodarcza ma przeprowadzić procesy integracyjne trzech państw,  stopniowo przejmować kompetencje gospodarcze. Ma decydować m.in. o warunkach handlu zagranicznego, subwencjach.

Wiktor Christienko zanim został szefem zarządu Komisji, był ministrem przemysłu Rosji.  W skład rady Komisji wchodzi trzech wicepremierów (szefem jest wicepremier białoruski, Siarhiej Rumas), a w skład zarządu Komisji po trzech przedstawicieli z każdego kraju. Z Białorusi są to Siarhiej Sidorski (były premier), Uładzimir Hoszyn (były szef Państwowego Komitetu Celnego) i Walerij Karaszkou (były szef Państowego Komitetu Standardaryzacji).

agkm, na podst. charter97. org

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jerzy Buzek: moją porażką jest Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 18:43
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przyznał, że za największą porażkę swojej kadencji uznał niepowodzenie polityki wobec Białorusi. Mimo starań Unii Europejskiej, sytuacja w tym kraju pogorszyła się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Europejska wzywa Białoruś do zaprzestania tortur

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 08:00
Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona wiarygodnymi doniesieniami o represjach i torturach i nieludzkim traktowaniu więźniów na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia wydłuży czarną listę białoruską do 345 nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 16:20
Unia Europejska rozważa włączenie do listy osób objętych sankcjami dyplomatycznymi jeszcze 135 urzędników białoruskich, odpowiedzialnych za naruszenia praw człowieka i represje.
rozwiń zwiń