Raport Białoruś

Białoruś: polskojęzyczni księża mogą stracić wizy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:00
Czterej księża z Polski, pełniący misję duszpasterską na Białorusi, mogą nie otrzymać wiz ze względu na to, że nie odprawiają liturgii po rosyjsku, ewentualnie po białorusku.
Audio
Leanid Hulaka (w środku)
Leanid Hulaka (w środku)Foto: fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Leanid Hulaka, pełnomocnik rządu do spraw religii i mniejszości narodowych powiedział na konferencji prasowej w Mińsku, że zastrzeżenia budzi odprawianie mszy wyłącznie po polsku. Hulaka poinformował, że wierni skarżą się, iż niektórzy księża przez kilka lat pobytu na Białorusi ani razu podczas liturgii w kościele nie używali języka białoruskiego czy rosyjskiego. Jak uzasadniał, nie wszyscy wierni znają język polski.

Dlatego w ubiegłym roku 18 polskim księżom wydane zostały tylko 3-miesięczne wizy. 14 z nich zaczęło jednak w trakcie liturgii używać również języka rosyjskiego czy też białoruskiego i dlatego w tym roku zostaną im wydane już 6-miesięczne wizy.

- Wobec 4 osób (księży) są wątpliwości. Możemy im przedłużyć wizy ponownie na 3 miesiące. Niewykluczone jednak, że zostanie podjęta decyzja, by w ogóle im ich nie przedłużać- powiedział Hulaka.

- Będę to mógł powiedzieć za tydzień, bo 27 i 28 lutego mam spotkania, m.in. z biskupem (grodzieńskim Aleksandrem) Kaszkiewiczem, i podejmę ostateczną decyzję - powiedział Hulaka.

Według jego informacji, na Białorusi pracuje obecnie 450 księży, w tym 158 z zagranicy, wśród nich 152 jest z Polski.

/O tym, że niektórzy katoliccy duchowni sprawujący posługę na Białorusi dostają wizy na trzy albo sześć miesięcy zamiast na rok mówił w grudniu na konferencji prasowej metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

- Jest to dla mnie niezrozumiałe, choć wszystko odbywa się zgodnie z prawem, bo wizę można wydawać na okres od jednego miesiąca do roku. Niektórzy księża w grodzieńskiej diecezji otrzymali wizy na trzy miesiące. U nas, w diecezji mińskiej, większość dostała na pół roku, chociaż w zeszłym roku dostawali na rok - powiedział wówczas metropolita.

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: polski konsulat zasypany wnioskami o wizy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:41
Liczba starających się o wizy niemal przekracza nasze możliwości – mówił polski konsul Tomasz Janik. Dyplomata odpowiadał na pytania internautów na czacie online w białoruskim portalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W resorcie turystyki Białorusi myślą o zniesieniu wiz

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 11:40
Złagodzenie wymagań wizowych w 2012 roku, a w 2013 zniesienie wiz dla Unii Europejskiej - to sugestie dyrektora departamentu do spraw turystyki Wadzima Karmazina.
rozwiń zwiń