Raport Białoruś

Maslenica: czyli naleśniki pieczone na kłodach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 14:15
Na Białorusi i w Rosji ostatni dzień święta Maslenica. Przez tydzień nasi wschodni sąsiedzi wyznający prawosławie bawili się i objadali naleśnikami przed nadejściem Wielkiego Postu.
Audio
Maslenica w Rosji: palenie kukły w Klimowsku (25 km od Moskwy)
Maslenica w Rosji: palenie kukły w Klimowsku (25 km od Moskwy)Foto: fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W ostatnim kulminacyjnym dniu Maslenicy ludzie powinni prosić przebaczenia krzywd, które mogli wzajemnie uczynić. Święto Maslenica to również symboliczne pożegnanie zimy poprzez spalenie kukieł wykonanych ze słomy.

Na białoruskich wsiach na Maslenicę przypominane są stare recepty pieczenie blinów, na przykład na kłodach drewna. Jest to niemal zapomniany sposób smażenia naleśników. Polega na ustawieniu na wolnym powietrzu kłody drewna pociętej na kilka kawałków. W środku takiej kłody rozpala się ogień, który potem wypala drewno od środka. Zaś na wierzchu okrągłego kawałka drewna ustawia się patelnię, na której piecze się naleśniki. Przygotowaniu blinów z miodem i na kłodzie poświęcone są nawet stare pieśni.

Tymczasem w miejskich restauracjach kucharze do recept pieczenia blinów wprowadzają nowości. W ostatnich latach co raz popularniejsze są naleśniki pieczone z dodatkiem jaj strusich czy przepiórczych.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cerkiew w Moskwie gani rząd, a białoruska swój chwali

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 14:58
Przy okazji prawosławnych świąt patriarcha Cyryl mówił o prawie Rosjan do sprzeciwu. Egzarcha Filaret na zjeździe białoruskich duchownych mówił o owocnej współpracy z państwem, a nie o więźniach politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: polskojęzyczni księża mogą stracić wizy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:00
Czterej księża z Polski, pełniący misję duszpasterską na Białorusi, mogą nie otrzymać wiz ze względu na to, że nie odprawiają liturgii po rosyjsku, ewentualnie po białorusku.
rozwiń zwiń