Raport Białoruś

Polski senator z pieczątką "zakaz wjazdu” na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 11:45
Senator Stanisław Gogacz (PiS) nie został wpuszczony w niedzielę na Białoruś. Senator jechał do Grodna na finał polonijnego dyktanda.
Audio
  • Andrzej Poczobut, prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi komentuje niewpuszczenie senatora na Białoruś (IAR)
Stanisław Gogacz, stanislawgogacz.pl
Stanisław Gogacz, stanislawgogacz.plFoto: stanislawgogacz.pl

Do incydentu doszło około godz. 9 rano na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy w Podlaskiem. - Senator jechał z paszportem dyplomatycznym, do którego funkcjonariusze białoruskiej straży granicznej wbili pieczątkę  „Zakaz wjazdu" - powiedział wicedyrektor gabinetu marszałka Senatu Zdzisław Iwanicki.

Gogacz miał być obecny w Grodnie na finale V Dyktanda Języka Polskiego adresowanego do Polaków mieszkających na Białorusi. Do zadań Senatu należy m.in. opieka nad Polonią i Polakami za granicą.

Pod koniec lutego na Białoruś nie została wpuszczona grupa sześciu posłów zasiadających w sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą. Mieli spotkać się m.in. z zarządem Związku Polaków na Białorusi. Parlamentarzyści nie zostali wpuszczeni, mimo że posiadali paszporty dyplomatyczne, otrzymali pieczątki z zakazem wjazdu bez uzasadnienia.

PAP/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polscy posłowie nie wpuszczeni na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 16:01
Grupa sześciu polskich parlamentarzystów zasiadających w sejmowej komisji do spraw łączności z Polakami za granicą chciała pojechać do Grodna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: „konspiracyjna” wizyta polskich posłów

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 02:00
Wizyta delegacji parlamentarnej wymaga zaproszenia od parlamentarzystów państwa, do którego się udaje – oświadczyło MSZ Białorusi, komentując fakt, że polscy posłowie nie zostali wpuszczeni do tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja zatrzyma na granicy białoruską opozycję

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 12:00
Rosja nie wypuści za granicę obywateli, którzy mają zakaz opuszczania Białorusi – poinformował szef rosyjskiej pogranicznej służby, generał Władimir Proniczew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś osłabia ochronę granicy Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 16:12
W związku z sankcjami UE Białoruś zmienia swoje podejście do ochrony granicy z państwami Wspólnoty, czyli z Polską, Litwą i Łotwą. Jednocześnie zapowiada wzmożenie ochrony granicy z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: będą ”mleć ozorami”, trafią znów za kratki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 15:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że naciski Unii Europejskiej nie miały wpływu na decyzje o zwolnieniu z więzienia dwóch opozycjonistów. Według Aleksandra Łukaszenki odzyskali oni wolność, bo napisali prośby o ułaskawienie.
rozwiń zwiń