Raport Białoruś

Będzie sprawozdawca ONZ do spraw Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 19:00
Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie powołała sprawozdawcę ds. Białorusi, ze względu na pogarszającą się sytuację praw człowieka w tym kraju. Będzie informował Radę i Zgromadzenie Ogólne w Nowym Jorku o sytuacji.
Rada Praw Czlowieka ONZ
Rada Praw Czlowieka ONZFoto: Rada Praw Czlowieka ONZ/Facebook

Osoba, która obejmie tę funkcję, zostanie mianowana we wrześniu. Sprawozdawca ma współpracować z władzami i społeczeństwem obywatelskim.

Zgłoszona przez Unię Europejską rezolucja w tej sprawie została przyjęta na posiedzeniu w Genewie większością 22 państw członkowskich wobec 5 przeciwnych i 20 wstrzymujących się. Rada apeluje w niej o "natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich więźniów politycznych" oraz przeprowadzenie transparentnego śledztwa w sprawie wszystkich doniesień o stosowaniu tortur i niehumanitarnym traktowaniu więźniów politycznych.

Wzywa też do "natychmiastowego zaprzestania praktyki aresztowania przedstawicieli opozycji, społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i obrońców praw człowieka oraz uniemożliwiania im swobodnego przemieszczania się, w tym wyjazdu za granicę".

- Mamy dziś dobrą wiadomość dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi z dwóch powodów: społeczność międzynarodowa nie tylko wystosowała mocny komunikat o wspieraniu jego praw i swobód, ale też podjęła konkretne kroki, tworząc mandat, który może poszerzyć kurczącą się od kilku miesięcy przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego - oświadczył szef Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) Souhayr Belhassen.

Jak podkreślił wiceszef białoruskiego Centrum Praw Człowieka Wiasna Walancin Stefanowicz, Rada pokazała, że "nie można dłużej przyjmować z milczeniem i obojętnością tortur i bezkarności, fabrykowania spraw i łamania wolności słowa, jak również naruszania wolności stowarzyszania się i przemieszczania się wobec obrońców praw człowieka i działaczy politycznych".

Przeciwko rezolucji głosowały Chiny, Kuba, Ekwador, Indie, Federacja Rosyjska.  Chiny wyjaśniały, że są przeciw „politycznemu podejściu do praw człowieka”.  Rosja z kolei uznała rezolucję za „subiektywną i kontrproduktywną”, i jej przedstawiciele oświadczyli, że wybrano podejście „bez przyszłości, to znaczy wywieranie presji na suwerenny kraj, izolując go w ten sposób, raczej niż angażując w dialog”.

PAP/agkm/ohchr.org

Więcej na temat głosowania na stronach Rady Praw Człowieka ONZ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Organizacje dziennikarskie bronią Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:30
Komitet Obrony Dziennikarzy z siedzibą w Nowym Jorku wezwał władze Białorusi do natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W obronie dziennikarza wystąpiło także OBWE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żona Statkiewicza: mężowi grozi utrata życia i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 20:00
Były kandydat na prezydenta Białorusi Mykoła Statkiewicz może zarazić się wirusem HIV - poinformowała media Maryna Adamowicz, jego żona
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
rozwiń zwiń