Raport Białoruś

Litwa też wszczęła śledztwo w sprawie misiów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 17:00
Litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej wszczęła dochodzenie w sprawie nielegalnego przekroczenia 4 lipca przez szwedzką awionetkę granicy litewsko-białoruskiej.
Litwa też wszczęła śledztwo w sprawie misiów
Foto: mynewsdesk.com/Studio Total

 

 

Chodzi o lot małego samolotu, z którego zostały zrzucone nad okolicami Mińska pluszowe misie z apelami o wolność słowa. - Dochodzenie wszczęto w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy i naruszenia zasad lotów międzynarodowych - czytamy w komunikacie Prokuratury Generalnej Litwy. Odmawia ona jednak komentarza na temat możliwości udzielania Białorusi pomocy prawnej w wyjaśnieniu sprawy naruszenia granicy. Z taką prośbą strona białoruska zwróciła się przed tygodniem do Litwy i Szwecji.

Brak dotychczas oficjalnej reakcji Wilna na fakt nielegalnego przekroczenia granicy państwowej krytykuje już nie tylko opozycja. W czwartek wiceprzewodniczący Sejmu Algis Czaplikas wyraził opinię, że odpowiedzialność za przeoczenie tego incydentu powinny wziąć na siebie Siły Powietrzne Litwy. Parlamentarny komitet bezpieczeństwa narodowego zapowiada, że w przyszłym tygodniu zajmie się tą sprawą.

 4 lipca dwoje Szwedów zrzuciło z awionetki nad okolicami Mińska kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka nielegalnie wleciała na terytorium Białorusi z terytorium Litwy.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynajął Szwedom mieszkanie, grozi mu 7 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 12:00
Siergiej Baszarymau usłyszał zarzuty i grozi mu do 7 lat pozbawienia wolności – dowiedzieli się bliscy agenta nieruchomości. Mężczyzna miał wynająć mieszkanie Szwedom, którzy potem dokonali „pluszowego desantu”. Media białoruskie podkreślają, że mężczyzna jest niewinny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwięzieni w sprawie pluszaków więźniami sumienia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 20:00
Amnesty International wezwała do uwolnienia 20-letniego dziennikarza Antona Surapina i agenta nieruchomości Siergieja Baszarymaua.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB zaprasza Szwedów w sprawie desantu misiów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 19:00
Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) chce, by Szwedzi którzy zrzucili na Białoruś pluszaki, stawili się w Mińsku w charakterze podejrzanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: badamy związki ambasady Szwecji z misiami

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 19:10
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że są dowody na współpracę organizatorów pluszowego desantu z ambasadą Szwecji. Jednocześnie stwierdził, że sprawa awionetki i wydalenie ambasadora Szwecji nie są ze sobą powiązane,
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB wysłało pozwy Szwedom i zapewnia "przestrzeganie ich praw"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 19:00
Białoruskie KGB przesłało oficjalne wezwania do stawienia się trojgu Szwedom w związku ze śledztwem w sprawie naruszenia białoruskiej granicy powietrznej 4 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MON już nie zaprzecza desantowi misiów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 13:30
Białoruskie Ministerstwo Obrony po sześciu tygodniach potwierdziło przelot szwedzkiej awionetki nad Białorusią. Dwa tygodnie wcześniej Aleksander Łukaszenka zdymisjonował dwóch generałów w związku z lotem samolotu z pluszakami, po blisko miesiącu milczenia w tej sprawie.
rozwiń zwiń