Raport Białoruś

Święto piśmiennictwa na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 20:00
Na Białorusi w pierwszą niedzielę września obchodzone jest święto piśmiennictwa i druku. W tym roku zorganizowano je w miasteczku Hłybokaje (Głębokie) w obwodzie witebskim, gdzie na straganach można nawet kupić torty w formie książek.
Audio
Święto piśmiennictwa na Białorusi
Foto: Glow Images/East News

Obchody Święta Piśmiennictwa i Druku odbywają się za każdym razem w innej miejscowości zasłużonej do rozwoju kultury białoruskiej. W miasteczku Hłybokaje ustawiono 8 pomników znanych ludzi pochodzących z tych stron. Są wśród nich: białoruski działacz niepodległościowy Wacłau Łastouski, polski pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz czy Eliezer ben Jehuda, twórca współczesnego języka hebrajskiego.
Lilia Ananicz, wiceminister kultury Białorusi powiedziała, że "na święcie białoruskiego piśmiennictwa zostaną pokazane najlepsze wydania książkowe i - co najważniejsze - szacunek państwa do słowa".
Ze święta jest zadowolona również miejscowa ludność. A to dlatego, że miasta przed takimi uroczystościami są generalnie remontowane.

IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń