Raport Białoruś

Saldo handlu zagranicznego spadło 18 razy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 16:00
Opozycyjne portale wiążą gwałtowny spadek salda z zaprzestaniem eksportu rozpuszczalników z rosyjskiej ropy.
Saldo handlu zagranicznego spadło 18 razy
Foto: Karta 97

 

Saldo handlu zagranicznego Białorusi spadło w lipcu o 18,2 razy w stosunku do czerwca - wynika z poniedziałkowych danych białoruskiego urzędu statystycznego Biełstat.

Według Biełstatu eksport towarów spadł w lipcu w porównaniu z czerwcem o 267 mln dol. - do 3,95 mld dol. Jednocześnie import wzrósł o 141 mln - do 3,93 mld dol. Spowodowało to spadek salda handlu zagranicznego aż o 18,2 razy: do 23,2 mln dol.

Opozycyjny portal Karta'97 tłumaczy to zjawisko zaprzestaniem przez Białoruś eksportu rozpuszczalników z rosyjskiej ropy naftowej. Było to jedno z podstawowych źródeł białoruskiej nadwyżki w handlu zagranicznym w tym roku. W marcu nadwyżka ta osiągnęła największy od 10 lat poziom - 557,7 mln dol.

Eksport rozpuszczalników i rozcieńczalników produkowanych z rosyjskiej ropy był dla Mińska bardzo korzystny, gdyż w unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu cła na rozpuszczalniki nie ma, a na ropę wynosi ono 90 proc.
W pierwszym kwartale 2012 r. białoruski eksport rozpuszczalników wzrósł aż 12-krotnie w porównaniu z takim samym okresem 2011 r. W ciągu 5 pierwszych miesięcy tego roku eksport produktów naftowych z Białorusi przekroczył 2 mln ton i miał wartość 2,2 mld dol.

Władze Rosji wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie ogromnym wzrostem eksportu rozpuszczalników z Białorusi, a rosyjscy urzędnicy dawali wyraz podejrzeniom, że w istocie jest to reeksport rosyjskich produktów naftowych, tyle że bez płacenia cła. Konsekwencją tych podejrzeń było wstrzymanie w 3. dekadzie lipca dostaw ropy do białoruskich zakładów przez rosyjskie koleje - podkreśla niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Karta'97 zwraca uwagę, że w lipcu częściowo jeszcze dostarczano surowiec do produkcji rozpuszczalników, ale w sierpniu białoruskie zakłady już ich nie otrzymywały, wobec czego należy się spodziewać dalszego pogorszenia salda handlu zagranicznego za ten miesiąc.

Ujemne saldo w handlu zagranicznym było - obok spadku rezerw walutowych - jednym z największych problemów białoruskiej gospodarki w 2011 r. Kraj przeżył dwie dewaluacje, kurs dolara wzrósł w ubiegłym roku o 187,33 proc., a inflacja wyniosła 108,7 proc.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

200 tysięcy rubli: nowy banknot na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 08:00
Nie wiadomo, co będzie widniało na banknocie. Od początku roku rubel białoruski stracił trzykrotnie na wartości, inflacja przekroczyła 100 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władze Białorusi: można przeżyć za 90 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 16:00
Minimum egzystencji wyniesie na Białorusi w maju 743 tys.rubli białoruskich. To wzrost o około 5 procent, w porównaniu z okresem od lutego do kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys eurostrefy uderzy w białoruską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 14:10
Nowa fala kryzysu w strefie euro i spadek cen ropy mogą poważnie uderzyć w białoruską gospodarkę - uważają eksperci
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi pojawił się pokerowy milioner

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 18:36
Student Mikoła Pobal wygrał rozgrywany w Barcelonie Europejski Turniej Pokerowy (European Poker Tour). Białorusin w finałowym pojedynku pokonał dwóch Finów.
rozwiń zwiń