Raport Białoruś

Media o powstaniu. ”Z więzienia życzył Białorusinom wolności”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 21:40
Białoruskie media wspominają o 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Ocena tego zrywu niepodległościowego jest uzależniona od orientacji politycznej pisma.
Audio
Walka powsotańcza, obraz Elviro Andriollego
Walka powsotańcza, obraz Elviro AndriollegoFoto: Wikipedia

Państwowy dziennik "Sowietskaja Biełorussija” zauważa, że powstanie styczniowe którego celem była odzyskanie niepodległości przez Polskę ”wstrząsnęło rosyjskim imperium i całą Europą”. Jednocześnie gazeta ta będąca organem administracji prezydenta pisze „o polskim micie narodowym” który jakoby ma być związany ”z dziwnym na pierwszy rzut oka połączeniem kompleksu imperium i kompleksu ofiary”. Autor publikacji rozwijając tą tezę zwraca uwagę, że Polska była swego czasu ”imperium - największym państwem we wschodniej Europie”. Potem zaś straciła niepodległość i Polacy mieli ”szczególny uraz związany z geopolityczną przegraną z Rosją”.

Tymczasem opozycyjna gazeta ”Narodnaja Wola” zwraca uwagę, że na ziemiach obecnej Białorusi na czele powstania styczniowego stał Konstanty Kalinowski, który urodził się na terytorium obecnego obwodu grodzieńskiego. Autorka publikacji zauważa, że Kalinowski po aresztowaniu przez carskie służby, w listach z więzienia nie pisał do cara z prośbą o litość, ale życzył narodowi białoruskiemu życia w wolności.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

150 rocznica Powstania Styczniowego >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagraj o niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:19
Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę "1863. Gra o niepodległość". Multimedialna ekspozycja w formie labiryntu prezentowana będzie od 22 stycznia do 24 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie styczniowe nie mogło nie wybuchnąć"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 12:50
- Zgoda na brankę oznaczała nie tylko zgodę na drenaż narodu, ale na traktowanie ziem polskich jako peryferii obcego, nieprzychylnego Polakom imperium – przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczna i unikatowa wystawa w 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:20
"Zakuwana Polska" Matejki, bandera i żałobna biżuteria znalazły się na wystawie przygotowanej w 150. rocznicę powstania styczniowego. Ekspozycję zorganizowało Narodowe Centrum Kultury w warszawskiej Kordegardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:03
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń