Raport Białoruś

Füle: dołączenie do UE realne dla państw Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:55
Członkostwo w Unii Europejskiej jest bardziej realne dla tych państw Partnerstwa Wschodniego, które pracują nad reformami – powiedział w Strasburgu komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia UE Štefan Füle.
tefan Fle, komisarz UE do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa
Štefan Füle, komisarz UE do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Foto: Komisja Europejska

- W odniesieniu do Mołdawii i innych partnerów w ramach Partnerstwa Wschodniego, Komisja Europejska, dokonując przeglądu i (re)definicji polityki sąsiedztwa, wyraźnie stwierdziła, że nie ma już muru odgradzającego kraje Partnerstwa Wschodniego od możliwości przysługującej każdemu państwu europejskiemu, które kieruje się wartościami UE, by powołać się na artykuł 49 Traktatu Lizbońskiego i wnioskować o członkostwo – powiedział Štefan Füle w czwartek w Strasburgu, na konferencji prasowej. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax Ukraina. Była to odpowiedź na pytanie, jak to ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęłoby  na proces rozszerzenia UE na Wschodzie.
- Mam wielką nadzieję, że nadchodzący szczyt w Wilnie będzie kolejną okazją do podjęcia dalszych kroków w tym kierunku. By (móc) jasno powiedzieć tym, którzy mają ambicje, pracują nad reformami, przybliżają  swój kraj i jego mieszkańców do UE, że artykuł 49  coraz bardziej staje się rzeczywistością, a nie wymysłem – cytuje komisarza Interfax Ukraina.
Štefan Füle zaznaczył również, że Wielka Brytania znana jest ze swojego wsparcia dla rozszerzenia UE. Wyraził nadzieję, że (Londyn) będzie trwać w tych politycznych założeniach w ramach UE, a nie osobno.
Podobną deklarację potwierdził w czwartek Füle podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy.  – Zawsze jasno twierdziliśmy, dla krajów Partnerstwa Wschodniego aktualna pozostaje możliwość zapisana w art. 49 Traktatu Lizbońskiego – mam na myśli dołączenie do europejskiego projektu, jeśli będą dzielić nasze wartości demokracji, wolności i praworządności – czytamy w tekście wystąpienia.

Źródło agencji Interfax Ukraina twierdzi również, że w dniach 7-8 lutego komisarz złoży wizytę na Ukrainie, a tematem rozmów będzie m.in. wymiar sprawiedliwości i jego polityczne wykorzystywanie.

Interfax Ukraina/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fuele: nie popełniajcie błędu, tani gaz to nie rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:25
Stefan Fuele wezwał społeczeństwa krajów Partnerstwa Wschodniego do jednoczenia się i pracy na rzecz przemian demokratycznych w ich państwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prasa: Unia musi wyjaśnić Białorusinom, o co chodzi z modernizacją

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:00
- Nowa inicjatywa unijna - Europejski Dialog na rzecz Modernizacji - pozostaje jeszcze w znacznej mierze niejasna dla białoruskich obserwatorów – pisze jedna z niezależnych gazet o Europejskim Dialogu na rzecz Modernizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Štefan Füle: Białoruś blokuje obywatelom dostęp do Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 21:00
Władze Białorusi nie odpowiedziały na propozycję Unii dotyczącą ułatwień wizowych, złożoną rok temu – mówił w wywiadzie dla Radia Swaboda komisarz do spraw rozszerzenia Unii i polityki sąsiedztwa Štefan Füle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń