Raport Białoruś

Stany Zjednoczone wzywają do uwolnienia Alesia Bialackiego i innych białoruskich więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 23:45
Departament stanu USA wydał specjalne oświadczenie z okazji kolejnej rocznicy aresztowania znanego białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harp przypomniała, że 4 sierpnia mija druga rocznica aresztowania Alesia Bialackiego, szefa "Wiasny", jednej z najważniejszych na Białorusi organizacji broniących praw człowieka. – Aleś Bialacki organizował pomoc prawną i i wsparcie dla ofiar politycznych represji i ich rodzin. Prowadził rejestr przypadków łamania praw człowieka na Białorusi. Obecnie odbywa wyrok czterech i pół roku więzienia w związku ze swoimi wysiłkami. Chcemy wyrazić cześć dla pracy Bialackiego, który niósł pomoc słabym i represjonowanym oraz wspierał wysokie standardy praw człowieka, pomimo prześladowań ze strony białoruskich władz – napisano w oświadczeniu.

- Wzywamy rząd Białorusi by niezwłocznie uwolnił Bialackiego i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, a także by przywrócił im prawa obywatelskie i polityczne Mamy nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy większe poszanowanie demokracji i praw człowieka na Białorusi pozwoli na poprawę dwustronnych relacji – zaznaczyła rzecznika departamentu stanu.

Aleś Bialacki został nagrodzony w 2011 roku nagrodą departamentu stanu za swoją działalności w dziedzinie obrony praw człowieka.

USpolicy.be/Charter97.org/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kongres USA wspiera białoruską opozycję

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 21:19
Amerykańska Izba Reprezentantów symbolicznie wsparła białoruską opozycję. W przyjętej zdecydowaną większością głosów ustawie kongresmani skrytykowali niedemokratyczne działania rządu Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 tysięcy ludzi wsparło Alesia Bialackiego w maratonie listów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:33
104 731 listów i podpisów pod petycją o uwolnienie Alesia Bialackiego. To efekty Maratonu Pisania Listów zorganizowanego przez Amnesty International.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki ukarany. Nie dostanie paczek z żywnością

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:34
Natalia Pińczuk, żona Alesia Bialackiego, dowiedziała się w kolonii w Bobrujsku, że na uwięzionego obrońcę praw człowieka nałożono kolejną karę więzienną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki ponownie wybrany wiceprzewodniczącym FIDH

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:30
Aleś Bialacki przebywa w więzieniu, ale będzie wiceszefem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) przez kolejną kadencję. Tak zdecydowali jego koledzy w głosowaniu. – Reżim Łukaszenki chce ukrócić działania Alesia, czy my też mamy go izolować? – pytała w specjalnym liście była szefowa FIDH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka przyznał order sędzi, która zlikwidowała ”Wiasnę”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:50
Aleksander Łukaszenka nagrodził Orderem Honoru sędzię, która zdecydowała o likwidacji Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W kilku innych sprawach orzekła, że odmowa rejestracji opozycyjnych organizacji była zgodna z prawem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica aresztowania Alesia Bialackiego: dzień solidarności z Białorusinami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 22:59
4 sierpnia, w rocznicę aresztowania Alesia Bialackiego - najsłynniejszego białoruskiego więźnia politycznego - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim i ruchem walczącym o prawa człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń