Raport Białoruś

Nowogródek: wieży z Góry Zamkowej grozi zawalenie. Kiedyś patrzył na nią Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 11:56
W Nowogródku na Białorusi specjaliści chcą uratować Wieżę Kościelną, pozostałą z ruin miejscowego zamku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): wieży na Górze Zamkowej w Nowogródku grozi zawalenie
Ruiny zamku w Nowogródku przed rekonstrukcją: zdjęcia z 2013 roku
Ruiny zamku w Nowogródku przed rekonstrukcją: zdjęcia z 2013 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Prowadzone są prace przy zabezpieczeniu wieży. Wieża Kościelna była dotąd prowizorycznie wzmocniona przy pomocy konstrukcji drewnianej. Z czasem drewno zgniło i okazało się, że konieczne jest nowe zabezpieczenie. Wieża niebezpiecznie się odchyliła od pionu i nad fundamentami pojawiły się pęknięcia w murze. Białoruscy specjaliści zrobili teraz z żelaza konstrukcję chroniącą budowlę przed upadkiem. Obecnie stabilizują skarpę, na której wieża stoi.

Narodowe czytanie Pana Tadeusza: zobacz wideo! >>>

Teren gdzie prowadzone są prace został ogrodzony. Jednak turyści nadal mają swobodny wstęp na Górę Zamkową i mogą robić zdjęcia. - Czytałam Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza. Teraz przyjechałam z rodzicami na własne oczy zobaczyć Nowogródek - powiedziała Polskiemu Radiu uczennica jednej z warszawskich szkół zwiedzająca nowogródzki zamek.
Przy odnawianiu zamku w Nowogródku realizowana jest koncepcja tak zwanej  "trwałej ruiny”. Ostatni raz ruiny zamku z 14. i 15. wieku konserwowano w dwudziestoleciu międzywojennym gdy Nowogródek należał do Polski.

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

 

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio


Historia zamku
Nowogródek założony został po 1241 roku przez księcia litewskiego Edywiła (kunigas Erdziwił) prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego ruskiego grodu z XII wieku. Mendog ustanowił tu stolicę państwa litewskiego, przyjął tu chrzest i w 1253 koronował się na króla Litwy. W tym czasie wzniesiono tu warownię z umocnieniami ziemno-drewnianymi, prawdopodobnie z elementami murowanymi.
W 1314 komtur krzyżacki Heinrich von Plotzke bezskutecznie próbował zdobyć zamek. W XIV wieku zamek był wielokrotnie oblegany i niszczony w czasie najazdów krzyżackich, wojen litewsko-ruskich i waśni rodowych. W 1349 roku przed kolejnym najazdem krzyżackim mieszkańcy sami spalili miasto i zamek przed opuszczeniem miasta. Zamek rozbudował po zniszczeniach Witold w roku 1415.
Na początku XVI wieku zamek uległ zniszczeniu przez Tatarów. Odbudowany, ale z uwagi na przestarzały system obronny stracił na znaczeniu. W 1638 roku w wieży bramnej umieszczono archiwum miejskie. W 1662 zamek został zdobyty i spustoszony przez wojska moskiewskie, archiwum został o obrabowane i częściowo wywiezione. W XVIII wieku dalsze zniszczenia zamku nastąpiły w wyniku pożarów: w 1710 w czasie najazdu Szwedów i w 1751, gdy spłonęły resztki miejskiego archiwum.
Od początku XIX wieku zamek znajduje się w stanie trwałej ruiny. Zachowały się ruiny wieży kościelnej, bramnej, fragment wschodniego odcinka murów z przechodem furty (częściowo rekonstruowane w XX wieku), wały ziemne i głęboka fosa otaczająca zamek. Z zamkowej cerkwi zachowały się fundamenty.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

IAR/Wikipedia/agkm

Widok
Widok Góry Zamkowej w Nowogródku w XIX wieku. Rys. Napoleona Ordy, źr. Wikipedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Radunica: Białorusini jedzą i piją ze swoimi zmarłymi (Posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 23:23
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędy dla Mickiewicza przed pomnikiem w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 14:30
Około 100 osób kolędowało pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi, Mińsku. W tym roku mija 214 rocznica urodzin wieszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum w Zaosiu chce zaprosić rodzinę Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 14:00
Wizyta potomków Adama Mickiewicza z okazji 215 rocznicy jego urodzin w 2013 roku jest marzeniem dyrektora Muzeum Mickiewicza w Zaosiu na zachodzie Białorusi Anatola Jeumiankoua. Muzeum boryka się z dużymi trudnościami finansowymi; nie ma tam komputera, przecieka dach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tadeusz" na nowe otwarcie teatru Kupały

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 00:02
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza będzie pierwszym nowym spektaklem granym wiosną w białoruskim Narodowym Teatrze imienia Janki Kupały w Mińsku.
rozwiń zwiń