Raport Białoruś

Motocyklowy Rajd Katyński w Kuropatach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 21:30
Uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego odwiedzili Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych ofiar represji stalinowskich.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Motocyklowy Rajd Katyński w Kuropatach na Białorusi
Motocyklowy Rajd Katyński w Kuropatach
Motocyklowy Rajd Katyński w KuropatachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Motocykliści 28 sierpnia odwiedzili uroczysko Kuropaty, znajdujące się na obrzeżach Mińska. Tu spoczywają w zbiorowych mogiłach ofiary represji stalinowskich z lat 1937-41.

Motocykliści zapalili znicze pod krzyżem polskim upamiętniającym naszych rodaków pomordowanych w czasie represji stalinowskich.

Wiktor Węgrzyn, komandor rajdu katyńskiego mówi, że jego celem jest ”przypomnienie Polakom ich historii i bohaterów”. Węgrzyn podkreśla, że motocykliści w trakcie podróży po Białorusi mają niezwykle wzruszające spotkania z miejscowymi Polakami.

Z kolei Katarzyna Wróblewska, wiceprezes stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powiedziała Polskiemu Radiu, że na rajdzie jest już 6 raz. Jednak co roku wyprawę przeżywa na nowo. - Każdy następny rajd to jest nowa historia i nowe przeżycia - mówiła Wróblewska.

Z Kuropat motocykliści udali się do białoruskiego Chatynia, gdzie znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom tej wsi spalonej przez hitlerowców. 29 sierpnia motocykliści przyjadą do rosyjskiego Smoleńska i Katynia.

W tegorocznym rajdzie uczestniczą 83 osoby na 76 motocyklach. Wraz z nimi jadą trzy furgony bagażowe, które wiozą wieńce, znicze i dary zebrane przez Polaków. Węgrzyn opowiadał m.in. o sierocińcu w Bogdanowie. - Jest tam niezwykły sierociniec. Polska dziewczyna pozbierała z piwnic, z lasu dziesięcioro dzieci. Przywieźliśmy im m.in. ubranka do pierwszej komunii - powiedział Węgrzyn.

Na Białorusi uczestnicy rajdu odwiedzili już m.in. Lidę oraz spotkali się w Skidlu z szefową Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Weroniką Sebastianowicz.

Tegoroczny Rajd Katyński wystartował w sobotę spod Pomnika Katyńskiego w Warszawie. Motocykliści pokonają w jego trakcie ponad 7 tys. km. Trasa rajdu biegnie, poza Polską, przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Opozycja porządkuje Kuropaty. Tu spoczywają tysiące ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:00
Środowiska opozycyjne sprzątały w sobotę podmińskie uroczysko Kuropaty. Może tam spoczywać nawet 200- 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 1937-1941. Jest to jedno z wielu miejsc na Białorusi, gdzie chowano ofiary terroru sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu Białorusini dowiedzieli się o zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 23:00
25 lat temu Zianon Paźniak ujawnił w swoim artykule, że podmińskie Kuropaty są miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: działacze opozycji ustawili w Kuropatach pamiątkowe głazy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 19:00
Opozycjoniści umieścili w Kuropatach pięć dużych głazów - poinformował Radio Swaboda działacz Juras Bielenki. W Kuropatach może spoczywać nawet 250 tysięcy ofiar zbrodni stalinowskich. Są wśród nich i Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w miejscu stalinowskich egzekucji będzie centrum logistyczne

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 10:33
Pod Homlem, na terenie gdzie dochodziło do stalinowskich egzekucji, powstaje ośrodek logistyczny - informują miejscowi działacze. Przedstawiciele spółki ”Russkije sładosti” tłumaczą, że miejscowe władze pozwoliły im na budowę i zapewniły, że nie ma informacji o egzekucjach w tym miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuropaty: tabliczka pamięci polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 17:00
W Kuropatach umieszczono tablicę poświęconą żołnierzom Wojska Polskiego zabitym przez radzieckie NKWD. Kuropaty to miejsce egzekucji stalinowskich, w którym spoczywać może nawet do 200 tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń