Raport Białoruś

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
Na wschodzie Ukrainy toczą się zacięte walki
Na wschodzie Ukrainy toczą się zacięte walkiFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi, został podpisany przez Alaksandra Łukaszenkę - poinformowało biuro prasowe szefa państwa białoruskiego.
Dekret "O przebywaniu obywateli Ukrainy w Republice Białoruś" upraszcza m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym w Białorusi młodym obywatelom Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej średniej i specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.
Dokument został przyjęty w związku ze wzrostem liczby przybywających na Białoruś z obwodów ługańskiego i donieckiego obywateli Ukrainy, których status prawny w sferze zawodowej i socjalnej wymaga uregulowania - podała agencja BiełTA.
Zgodnie z dekretem Ukraińcy będą mogli zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dzięki temu dzieci i młodzież z Ukrainy będzie się mogła na Białorusi uczyć i korzystać z pomocy socjalnej obejmującej wyżywienie czy zakwaterowanie.
Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.
O tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy zwraca się do białoruskich wydziałów migracji o zalegalizowanie pobytu informował pod koniec lipca przedstawiciel Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego MSW Uładzimir Marhiewicz.
Jak powiedział, codziennie do białoruskich organów ds. obywatelstwa i migracji zwraca się osobiście, telefonicznie lub przez internet około 200 osób z Ukrainy. Według niego na Białoruś przyjeżdżają głównie Ukraińcy z obwodów wschodnich - ługańskiego i donieckiego - gdzie trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami.
Ambasador Białorusi w Kijowie Walancin Wialiczka powiadomił 18 sierpnia, że w ostatnim czasie przyjechało na Białoruś ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy, z czego 500 ubiega się o status uchodźcy. Dodał, że około 1,5 tys. otrzymało już zgodę na stałe zamieszkanie.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Walki
Walki na Ukrainie. Sytuacja na godzinę 12, 31 sierpnia 2014 roku (Źródło: Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Fiasko rozmów w stolicy Niemiec. Berlin i Moskwa mówią o "pewnym postępie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:49
- We wszystkich głównych kwestiach na temat kryzysu ukraińskiego osiągnięto "pewien postęp" - poinformowało MSZ Rosji. Rozmowy prowadzili szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: źle, że rozmowy z Rosją odbywają się bez udziału USA

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 09:10
- Z góry wiadomo, że tego typu negocjacje do niczego nie doprowadzą, bo nie istnieje żadne pole kompromisu - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podsumował w radiowej Jedynce dr Ryszard Żółtanieckim, były ambasador Polski w Grecji i na Cyprze oraz kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Putin rozbija unijną dyplomację i rozgrywa Europę"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:22
Władimir Putin sam ustala z kim z Unii Europejskiej chce rozmawiać – mówi Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Jak dodaje, Europa sama demonstruje, że nie radzi sobie z problemem Ukrainy i oddaje inicjatywę w ręce Putina. Ekspert spodziewa się wkroczenia wojsk Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Rosja nie zagwarantowała przerwania dostaw broni na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:06
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że głównym tematem jego niedzielnych rozmów z szefami dyplomacji Francji, Niemiec i Rosji było przerwanie rosyjskich dostaw broni na wschodnią Ukrainę.
rozwiń zwiń