Raport Białoruś

OBWE: w Mińsku rozmawiano o rozejmie i kontroli granicy Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 21:31
Na poniedziałkowym spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej - powiadomiła we wtorek OBWE w wydanym komunikacie.
Rozmowy w Mińsku - Leonid Kuczma (L), Heidi Tagliavini (back, C), rosyjski ambasador w Kijowie Michaił Zurabow i przedstawiciel samozwańczej republiki donieckiej,  Andriej Purgin
Rozmowy w Mińsku - Leonid Kuczma (L), Heidi Tagliavini (back, C), rosyjski ambasador w Kijowie Michaił Zurabow i przedstawiciel samozwańczej republiki donieckiej, Andriej PurginFoto: PAP/EPA/STR

Uczestnicy spotkania omówili sytuację w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem propozycji władz ukraińskich przez przedstawicieli samozwańczych jednostek terytorialnych. - W szczególności poruszyli temat zawieszenia broni oraz kwestie skutecznej kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej - podała OBWE.
Mówiono również o odnowie gospodarki regionów dotkniętych działaniami zbrojnymi, a także o dalszej wymianie jeńców w przyszłości i o pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej tych obszarów. W tym kontekście pozytywnie oceniono uwolnienie w sierpniu 50 osób.
Pozytywnie oceniono również wysiłki na rzecz zapewniania pomocy humanitarnej rejonom objętym konfliktami w zgodzie z międzynarodowymi standardami oraz możliwy udział w nich Czerwonego Krzyża. - Grupa kontaktowa zgodziła się z przedstawicielami samozwańczych tworów, że będą kontynuowane konsultacje i współdziałanie w wyżej wymienionych oraz innych kwestiach, a pod koniec tego tygodnia zostanie przeprowadzone jeszcze jedno spotkanie - podała OBWE.
W poniedziałkowych rozmowach za zamkniętymi drzwiami w Mińsku uczestniczyli: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini, a także wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin i jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.
Po zakończeniu obrad Purgin zapowiedział, że konsultacje w Mińsku mogą być kontynuowane w piątek. - Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty (z propozycjami), będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane - powiedział dziennikarzom.

Separatysta
Separatysta Andriej Purgin, wicepremier samozwańczej i nieuznawanej przez opinię międzynarodową tzw. Republiki Donieckiejl; PAP/EPA/YURIY STRELTSOV
Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiadali w poniedziałek rano, że podczas rozmów będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała w poniedziałek białoruska agencja BiełTA

W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarowali gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu, i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.
Decyzję, że Mińsk będzie miejscem spotkań grupy kontaktowej, podjęto 26 sierpnia podczas szczytu w białoruskiej stolicy z udziałem przedstawicieli UE, Ukrainy oraz Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.
Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi przyleci w czwartek do Warszawy. "Opowie o spotkaniu w Mińsku"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 17:07
O planowanej wizycie szefa dyplomacji Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce poinformował polskich dziennikarzy w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:20
Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lider separatystów jedzie do Mińska na rozmowy o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 23:44
Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, utworzonej przez separatystów na wschodzie Ukrainy, Andriej Purgin powiedział, że weźmie udział w poniedziałkowych rozmowach w Mińsku z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O Ukrainie w Mińsku. Separatyści mają listę żądań, chcą ”specjalnego statusu”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:32
Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE rozpoczęło się po południu w stolicy Białorusi - podała agencja Interfax-Zapad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prorosyjscy separatyści chcą negocjować w piątek na Białorusi. Możliwe kolejne spotkania grupy kontaktowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 20:14
Grupa kontaktowa Rosja-Ukraina-OBWE gotowa jest kontynuować swoje spotkania, jeśli taką wolę wyrazi Federacja Rosyjska - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Separatysta z Doniecka Aleksander Purgin twierdzi, że jest gotów na rozmowy w piątek.
rozwiń zwiń