Raport Białoruś

Odeszła "gwiazda opozycji" Halina Siamdzianawa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 14:39
18 września po ciężkiej chorobie odeszła opozycjonistka Białoruskiego Frontu Narodowego, Halina Siamdzianawa. Wniosła flagę biało-czerwono-białą białoruską do sali obrad, gdzie w 1991 roku uchwalono niepodległość Białorusi.

Pogrzeb opozycjonistkim odbędzie sie 20 września w Mińsku. W 1991 roku należała do opozycyjnej frakcji Rady Najwyższej Białoruskiego Frontu Narodowego, której udało się zdobyć dla kraju niepodległość.

Dobrze rozumiała stan emocjonalny tej Rady Najwyższej i psychologię nomenklatury, umiała miło przerzucić się kilkoma słowami z jakimikolwiek towariszczami i dużo się dowiedzieć, bo była po prostu od nich mądrzejsza” – tak wspomina Halinę Siamdzianawą Zianon Paźniak w książce „Deputaty niezależności”, opisującej  ludzi, którzy przyczynili się do uzyskania suwerenności przez Białoruś.

Garstka opozycjonistów wykorzystała na sesji 24-26 sierpnia 1991 roku strach komunistów białoruskich, którzy poparli wcześniej przegrany pucz Janajewa, po to by skłonić ich do głosowania za deklaracją niepodległości.

Biografię Haliny Siamdzianawej przypomina na swoim blogu Wincuk Wiaczorka, niegdyś również polityk BNF. Wspomina, że w opozycyjnej frakcji w Radzie Najwyższej Halina Siamdzianawa stała się jednym z najbardziej profesjonalnych i jednocześnie popularnych deputatów. Brała udział w przygotowaniu dziesiątek aktów prawnych, w tym Deklaracji Niepodległości, którą przyjęto na specjalnej sesji Rady Najwyższej 24-25 sierpnia 1991 roku.

Młody działacz Franciszak Wiaczorka zauważa, że chociaż Hanna Siemdzianawa niosła biało-czerwono-biąłą flagę do sali obrad 24 sierpnia, to  nie doczekała się na Białorusi demokracji. W holu Rady Najwyższej wisi flaga czerwono-zielona –  Aleksander Łukaszenka po dojściu do władzy zmienił tradycyjną flagę i herb Białorusi na barwy wprowadzone przez bolszewików w 1918 roku.

Po rozłamie w partii BNF,  w wyniku którego powstały dwa ugrupowania: Konserwatywno-Chrześcijańska Partia-BNF  Zenona Paźniaka  i Partia BNF pod kierownictwem Wincuka Wiaczorki, Halina Siamdzianawa  zdecydowała się pozostać w tej drugiej grupie.

Była członkinią BNF do 11 lutego 2011 roku, kiedy to część długoletnich członków partii (m.in. Lawon Barszczeuski, Wincuk Wiaczorka) opuściła partię, nie zgadzając się z jego polityką. Założyli oni ugrupowanie Białoruski Ruch.

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Wierzę w zwycięstwo demokracji na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 06:49
25 sierpnia 1991 roku Białoruś nagle wybiła się na niepodległość. Ten dzień wspomina uczestnik tych wydarzeń, wówczas poseł opozycyjny Rady Najwyższej Lawon Barszczeuski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Autorytaryzmu nie można było powstrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 12:38
Białoruś jest podzielona: na biurokratów, którzy ciągną kraj w stronę Rosji, i zwykłych Białorusinów, którzy patrzą na Europę - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Walancin Hołubieu, deputowany Rady Najwyższej, który 20 lat temu głosował za niepodległością swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozumieliśmy, że dla niepodległości warto żyć"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 07:30
25 sierpnia przypada 21. rocznica proklamowania niepodległości Białorusi przez Radę Najwyższą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szefem BNF ponownie został Janukiewicz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 21:50
Zjazd Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) w Mińsku na przewodniczącego partii wybrał znów Aleksieja Janukiewicza. Zatwierdził też warunki udziału w wyborach parlamentarnych 2012 roku.
rozwiń zwiń