Raport Białoruś

Andrzej Poczobut: "to będzie surowy wyrok"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 21:00
Andrzej Poczobut przekazał żonie Aksanie, że w tym tygodniu zostanie mu przedstawiony akt oskarżenia. Mówił też, że spodziewa się surowego wyroku. Aksana Poczobut odwiedziła męża w areszcie w Grodnie.
Audio
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: zpb.org.pl

Polski działacz na Białorusi i dziennikarz jest przetrzymywany w areszcie w charakterze podejrzanego.

Aksana Poczobut powiedziała, ze mąż odmówił składania zeznań podczas przesłuchań. Andrzej Poczobut powiedział jej, że jest podejrzany o znieważenie prezydenta Białorusi. Chodzi między innymi o artykuły dotyczące zamachu terrorystycznego w mińskim metrze oraz akcji protestacyjnych na Białorusi latem ubiegłego roku.

Według słów Aksany Poczobut, mąż spodziewa się wyroku skazującego. - Mówi, że to będzie surowy wyrok. A polecenie zatrzymania go przyszło z góry, z Mińska – powiedziała. Jej zdaniem, mężowi grozi do 5 lat więzienia. Sprawę komplikuje fakt, że w ubiegłym roku został on już skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu za zniesławienie prezydenta.

Andrzej Poczobut spodziewa się, że w ciągu najbliższego tygodnia zostanie mu przedstawiony akt oskarżenia. Zgodnie z prawem w ciągu 10 dni od momentu zatrzymania śledczy powinien wystawić akt oskarżenia. - Andrzej mówi, że to na pewno będzie w piątek, bo w niedzielę mija 10 dni od momentu jego zatrzymania - powiedziała Aksana Poczobut.

Aksana Poczobut mówi, że dziennikarz zachowuje jednak pogodę ducha. - Prosił przekazać pozdrowienia znajomym i kolegom oraz wszystkim, którzy w jakiś sposób próbują go bronić -  powiedziała.

Oskarżenie dla Andrzeja Poczobuta to efekt działań grodzieńskiego KGB – według Komitetu Śledczego podlegającego prezydentowi z materiałów kontroli zleconej przez KGB w Grodnie wynika, że słowa znieważające Łukaszenkę zawarte były w artykułach rozpowszechnianych w internecie.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB zleciło analizę, lingwiści znaleźli oszczerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:24
Sprawa karna wobec Andrzeja Poczobuta została wszczęta na podstawie analizy jego publikacji w internecie, zleconej przez grodzieńskie KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawa Poczobuta: ”tylko sankcje wpłyną na reżim”

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 15:00
- Wszystko zależy od stanowczości przekazu, który jest kierowany na Białoruś – tak komentuje sprawę Andrzeja Poczobuta były zastępca ambasadora na Białorusi, Marek Bućko. Ocenia, że tylko groźna rozszerzenia sankcji może wpłynąć na Aleksandra Łukaszenkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia potępia aresztowanie Andrzeja Poczobuta. Będą sankcje?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 22:00
Potępienie i apel do białoruskich władz, by nie nękały opozycji. Takie są komentarze przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej po aresztowaniu Andrzeja Poczobuta. Nieoficjalnie mówi się o sankcjach, również gospodarczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZPB żąda uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 13:55
Kierownictwo nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi potępiło aresztowanie Andrzeja Poczobuta - jednego z liderów tej organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Europy apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 20:00
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa w deklaracji do uwolnienia aresztowanego na Białorusi dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń