Raport Białoruś

Rada Europy apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 20:00
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa w deklaracji do uwolnienia aresztowanego na Białorusi dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Rada Europy apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta
Foto: echrblog.blogspot.com

Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy apeluje o uwolnienie aresztowanego na Białorusi dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Apel podpisali posłowie z kilkudziesięciu państw różnych opcji politycznych. W przyjętej deklaracji posłowie stanowczo zażądali od białoruskich władz natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, korespondenta Gazety Wyborczej i prezesa Rady Naczelnej nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Sygnatariusze deklaracji przypominają, że dziennikarz został aresztowany za ujawnienie mediom faktów niewygodnych dla władzy. Dokument stwierdza, że mieszkańcy wolnej Europy mają świadomość, jak wielką wartość stanowi wolność prasy, dlatego wspierać będą obywateli Białorusi, by mogli korzystać z takich samych praw i dobrodziejstw wolności mediów.
Przewodniczący polskiej delegacji i inicjator przygotowania deklaracji poseł Andrzej Halicki sądzi, że wspólne stanowisko posłów wielu narodowości różnych opcji politycznych powinno pomóc w uwolnieniu dziennikarza. Deklaracja przekazana zostanie ambasadorowi Białorusi w Warszawie. Andrzej Poczobut, został zatrzymany w 21 czerwca we własnym domu i przewieziony do aresztu w Grodnie. Zarzucono mu znieważenie Aleksandra Łukaszenki. Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski wezwał ambasadora Białorusi w Polsce i wręczył mu notę protestacyjną w związku z aresztowaniem dziennikarza.

Niepokój z powodu aresztowania Andrzeja Poczobuta wyraziła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, potępił je również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:05
Białoruskie MSW zabroniło Andrzejowi Poczobutowi opuszczania kraju. Musi meldować się na milicji trzy razy w miesiącu. Jeśli dojdzie do trzech naruszeń, wyrok będzie odwieszony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB zleciło analizę, lingwiści znaleźli oszczerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:24
Sprawa karna wobec Andrzeja Poczobuta została wszczęta na podstawie analizy jego publikacji w internecie, zleconej przez grodzieńskie KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uderzenie w Poczobuta pogorszy relacje z Unią"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:44
Polskie MSZ potępia zatrzymanie Andrzeja Poczobuta i cały czas zabiega o jego zwolnienie. - Uderzenie w Andrzeja Poczobuta będzie skutkowało pogorszeniem relacji z Polską i całą Unią Europejską - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia potępia aresztowanie Andrzeja Poczobuta. Będą sankcje?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 22:00
Potępienie i apel do białoruskich władz, by nie nękały opozycji. Takie są komentarze przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej po aresztowaniu Andrzeja Poczobuta. Nieoficjalnie mówi się o sankcjach, również gospodarczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Radzina o aresztowaniu Poczobuta: ”to wojna”

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 23:14
Aresztowanie Andrzeja Poczobuta to sygnał, dwa dni po ogłoszeniu daty wyborów parlamentarnych – pisze Natalia Radzina, szefowa portalu Karta 97. Przypomina, że przed poprzednimi wyborami znaleziono powieszonego znanego dziennikarza Olega Bebenina. W ocenie dziennikarki, opozycja wciąż znajduje się w więzieniach z powodu niezdecydowanej postawy Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZPB żąda uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 13:55
Kierownictwo nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi potępiło aresztowanie Andrzeja Poczobuta - jednego z liderów tej organizacji.
rozwiń zwiń