Raport Białoruś

Samorządowcy z Suwalszczyzny i Podlasia w Różance, Zaosiu i Nowogródku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 07:00
Samorządowcy oraz działacze kultury z Suwalszczyzny i z Podlaskiego odwiedzają ziemię nowogrodzką na Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): "Z wizytą u Mickiewiczów i Paców"
Pałac w Dowspudzie
Pałac w DowspudzieFoto: Wikipedia/Tygodnik Ilustrowany, 1865, [1]/ Edward Gorazdowski wg fotografii Zapolskiego w Suwałkach

Uczestnicy wyprawy pod nazwą "Z wizytą u Mickiewiczów i Paców" odwiedzili w środę miejscowość Różanka koło Szczuczyna związaną z rodem Paców. Tam znajduje się ufundowany przez Paców kościół oraz pozostałości dworu tego rodu, który mieszkał na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Odwiedzili też Nowogródek, gdzie młode lata spędził Adam Mickiewicz.

W czwartek samorządowcy odwiedzali Zaosie, gdzie znajdował się dwór Mickiewiczów i nad jezioro Świteź. W nowogródzkim Domu Kultury suwalski Teatr Seniora zaprezentował spektakl pod tytułem "Miłości żar ognisty" na motywach twórczości poety. Sztukę wystawiono w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowanych przez polskie samorządy województwa podlaskiego i powiatu suwalskiego, dzięki współpracy z Komitetem Wykonawczym Rejonu Nowogródzkiego.

Powiat suwalski chce poszerzyć współpracę

Szczepan Ołdakowski, starosta powiatu suwalskiego powiedział Polskiemu Radiu, że w planach jest poszerzenie współpracy z rejonem nowogródzkim . - Chcemy podpisać umowę o współpracy tak, żeby to nie było tylko jednorazowe spotkanie - mówi Ołdakowski.

W Dowspudzie na terenie powiatu suwalskiego znajduje się słynny niegdyś, a obecnie częściowo zrujnowany pałac Paca. Jak mówi starosta Ołdakowski, władze powiatu starają się o fundusze na renowcję tej XIX- wiecznej rezydencji magnackiego rodu Paców. W przyszłości miałaby w nim powstać Pacowa Akademia Kultury.

- Powiat suwalski zarządza resztką pałacu Ludwika Michała Paca w Dowspudzie koło Raczek. To jeden ze słynnych pałaców wiążących się z hasłem ”Wart Pac pałaca, a pałac Paca” i jeden z najcenniejszych obiektów na całej Suwalszczyźnie. Niestety znajduje się w złym stanie i konieczne jest pilne znalezienie środków na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Szukamy środków we wszelkich programach, także we współpracy ze stroną litewską czy białoruską - powiedziała Beata Chełmicka-Bordzio ze starostwa powiatowego w Suwałkach. Jak dodała, samorząd powiatu suwalskiego chciałby w związku z tym zawrzeć porozumienie w sferze kultury, turystyki i inwestycji z samorządem białoruskim. - Samorząd rejonu nowogródzkiego bardzo przychylnie podszedł do tej propozycji. Dzięki porozumieniu wspólnie korzystalibyśmy ze środków unijnych na rozwój infrastruktury i zabezpieczanie dziedzictwa - zaznaczyła.
W skład 28-osobowej delegacji wchodzi m.in. starosta powiatu suwalskiego Szczepan Ołdakowski, a także Tomasz Pac, który prowadzi prywatne muzeum popularyzacji dziedzictwa Paców w Krytnie pod Białymstokiem.

Inspiracją do wizyty samorządowców i ludzi kultury z Suwalszczyzny na Białorusi są obchody 75-rocznicy otwarcia Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku i jubileusz 215-rocznicy urodzin poety. - Wizytę złożono w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 - powiedziała Beata Chełmicka-Bordzio ze starostwa powiatowego w Suwałkach.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kolędy dla Mickiewicza przed pomnikiem w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 14:30
Około 100 osób kolędowało pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi, Mińsku. W tym roku mija 214 rocznica urodzin wieszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tadeusz" na nowe otwarcie teatru Kupały

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 00:02
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza będzie pierwszym nowym spektaklem granym wiosną w białoruskim Narodowym Teatrze imienia Janki Kupały w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowogródek: wieży z Góry Zamkowej grozi zawalenie. Kiedyś patrzył na nią Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 11:56
W Nowogródku na Białorusi specjaliści chcą uratować Wieżę Kościelną, pozostałą z ruin miejscowego zamku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski film ”Świteź” z główną nagrodą na białoruskim festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 13:00
Sukces polskiego filmu na festiwalu w Mohylewie na Białorusi. Film animowany „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka zdobył Grand Prix festiwalu.
rozwiń zwiń