Spotkania Zbigniewa Herberta z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 13:00
W kolejnej audycji z cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieliśmy o spotkaniach pisarza z Grecją. Naszymi gośćmi byli prof. Maria Kalinowska – badaczka literatury polskiej, autorka książki "Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta" oraz prof. Paweł Próchniak – literaturoznawca, krytyk.
Akropol w Atenach, stolicy Grecji
Akropol w Atenach, stolicy GrecjiFoto: shutterstock.com

Boję się trochę tego zetknięcia z "cudem greckim". Nie wiem, czy nie lepiej mieć kraje zaludnione tylko przez wyobraźnię - pisał Zbigniew Herbert do Czesława Miłosza z portu w Brindisi, skąd miał wyruszyć w rejs do Pireusu. To było we wrześniu 1964 roku, tuż przed pierwszą wyprawą poety do Grecji. Herbert był tam kilka razy.

Poza greckimi wyspami, o czym już w tym wakacyjnym cyklu audycji opowiadaliśmy, odwiedził także m.in w Ateny, Saloniki, Delfy, Mykeny, Spartę, Olimpię, Półwysep Athos. Herbert opisał te greckie wędrówki w "Labiryncie nad morzem" i "Diariuszu greckim", ich ślady odnajdujemy też w jego wierszach.

Za swojego patrona uznał poeta Hermesa – boga-złodziejaszka wygnanego z Olimpu za okradanie innych bogów, ale potem ułaskawionego przez Zeusa, gdyż Olimp stał się bez niego smutny i nudny. Hermes - posłaniec bogów, przewodnik zmarłych w Hadesie, patron m.in. podróżnych - kilka razy pojawia się w twórczości poety. To właśnie mitologia była tą drugą grecką przestrzenią, równie ważną jak ta Grecja rzeczywista, przemierzana stopami, po której poeta wędrował. Jadąc do tego kraju chciał też przybliżyć się do świata mitów, bowiem jak pisał: Grecka świątynia, rzeźba i mit wyrastają organicznie z ziemi, morza i gór.

Już w pierwszym debiutanckim tomie Zbigniewa Herberta "Struna światła" możemy znaleźć wiersze "Do Apollina", "Do Ateny" czy "O Troi". Ale najpełniejszą, bardzo prywatną opowieścią poety o greckiej mitologii jest jego tom małych próz "Król mrówek" – niedokończony, wydany już po śmierci autora.

W kolejnej audycji z cyklu "W podróży z Herbertem" o spotkaniach pisarza z Grecją opowiedzieli prof. Maria Kalinowska – badaczka literatury polskiej, autorka książki "Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta" oraz prof. Paweł Próchniak – literaturoznawca, krytyk. Fragmenty "Labiryntu nad morzem" przeczyta Piotr Bajor, "Króla mrówek" – Adam Ferency. Usłyszeliśmy także – z naszego radiowego archiwum – wypowiedzi samego Zbigniewa Herberta na temat jego podróży do Grecji.


Posłuchaj
22:51 Dwojka_W_podrozy_z_Herbertem_2023_09_03-12-30-53.mp3 Spotkania Zbigniewa Herberta z Grecją (W podróży z Herbertem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Maria Kalinowska (badaczka literatury polskiej, autorka książki "Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta") oraz prof. Paweł Próchniak (literaturoznawca, krytyk)

Data emisji: 3.09.2023

Godzina emisji: 12.30

mgc

Czytaj także

Herbert (przejazdem) we włoskim Rovigo

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 13:00
W kolejnej audycji z wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" mówiliśmy o związkach poety z miastem Rovigo na północy Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 13:00
"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.
rozwiń zwiń