Tusk krytykuje szczyt NATO. Sobolewski: to głos Moskwy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 07:49
- Na szczycie NATO wreszcie przyjęto nową strategię, w której Rosja jest określona właściwie, czyli jako przeciwnik - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że NATO całkowicie zmieni model obronności i odstraszania. Na szczycie w stolicy Hiszpanii liderzy krajów członkowskich zdecydowali o znaczącym zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania oraz o wysłaniu na flankę wschodnią kolejnych wojsk.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział z kolei, że dowództwo amerykańskich sił w Poznaniu będzie ulokowane już na stałe.

Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego szczyt NATO okazał się historyczny. - Przyjęto nową strategię, w której Rosja jest określona właściwie, czyli jako przeciwnik. Do Sojuszu zostaną również przyjęte Finlandia i Szwecja, a także w Polsce na stałe będzie dowództwo V Korpusu amerykańskiej armii. Te rozwiązania bralibyśmy w ciemno przed szczytem - powiedział sekretarz generalny PiS.

. .

"Głos Tuska to głos Moskwy w Polsce"

Gość Polskiego Radia odniósł się również do krytycznych głosów ws. szczytu NATO. - Głos Tuska to głos Moskwy w Polsce. W czasach, gdy Tusk był premierem, a Komorowski prezydentem, to na szczycie NATO podpisywali oni inną strategię, w której Rosję nazywano partnerem - odparł Sobolewski.

- Niektóre państwa Zachodu czekały na szybki upadek Ukrainy i powrót do relacji biznesowych z Rosją. Pamiętajmy, że Niemcy w pełni były uzależnione od rosyjskich surowców. Osłabiona Rosja to gwarancja pokoju i spokoju w Europie przez najbliższe kilkadziesiąt lat - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
31:03 mp3_for_media.mp3 Krzysztof Sobolewski: szczyt NATO w Madrycie okazał się historyczny (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycjiSygnały dnia

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Sobolewski (sekretarz generalny PiS)

Data emisji: 01.07.2022

Godzina emisji: 7.15

dn

Czytaj także

Jabłoński: wsparcie dla Ukrainy to dziś najważniejszy element działalności NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:20
- Doskonale wiemy, że wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gość "Sygnałów dnia" poruszył też temat decyzji, które zapadły w Madrycie.
rozwiń zwiń