Dbać o polskie dziedzictwo za granicą. Instytut "Polonika" ma pięć lat

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 11:04
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" ma już pięć lat. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala. Instytucja zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem szeroko pojętej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. 
Audio
  • Dbać o polskie dziedzictwo za granicą. Instytut POLONIKA ma pięć lat (Sygnały dnia/Jedynka)
Cmentarz Łyczakowski - prace konserwatorskie finansowane przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika
Cmentarz Łyczakowski - prace konserwatorskie finansowane przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika"Foto: Waldek Sosnowski / Forum

Dzięki działaniom instytutu udało się uratować wiele bezcennych zabytków polskiej kultury na terenach dzisiejszej Ukrainy, Litwy, Łotwy, ale również we Francji czy w Turcji. Pięciolecie "Poloniki" uświetni uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie. - To będzie dla nas okazja, żeby podziękować tym wszystkim osobom, które zdecydowały się na podjęcie współpracy z instytutem - podkreśla Danuta Janiszewska-Jakubiak, dyrektor instytutu.

Życie poświęcić ochronie polskiego dziedzictwa

Część osób zostanie uhonorowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jak mówi gość "Sygnałów dnia", wiele z tych osób całe swoje życie poświęciło ochronie dziedzictwa kulturowego. - Wiele z tych osób pracowało w tym roku w wyjątkowo trudnych warunkach, w warunkach wojny na Ukrainie - przypomina Danuta Janiszewska-Jakubiak. Dodaje, że w ciągu pięciu lat zrealizowano 535 projektów.

To projekty konserwatorskie oraz popularyzatorskie. W ramach tych ostatnich zrealizowano filmy, warsztaty i lekcje dla dzieci. A co osiągnięto w zakresie konserwacji? - Mogliśmy zrealizować na przykład projekt konserwacji wielkogabarytowych kaplic na cmentarzu Łyczakowskim - zdradza dyrektor instytutu. Udało się także przeprowadzić renowację Katedry Łacińskiej we Lwowie. 

Przed instytutem wciąż wiele wyzwań

Nie tylko Ukraina jest jednak areną działań konserwatorskich. Danuta Janiszewska-Jakubiak wspomina o Litwie, Łotwie, Szwajcarii czy Finlandii. W wielu państwach świata toczą się również projekty badawcze. W tym roku rozpoczął się np. projekt związany z dokumentowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego w Brazylii. - Mamy projekt związany z dziedzictwem architektów polskich w Gruzji - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia, i dodaje, że to zaledwie promil tego, co jeszcze wymaga działań. Pracy w kolejnych latach z pewnością nie zabraknie.

YouTube/Instytut Polonika

***

Audycja: Sygnały dnia

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 8.12.2022 r.

Godzina emisji: 6.46

mg/kor

Czytaj także

Jarosław Sellin: restytucja dóbr kultury toczy się od kilku lat i przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 07:55
- W ostatnich siedmiu latach odzyskaliśmy z samych Niemiec ponad 500 dzieł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Problem polega na skali. Szacuje się, że ponad pół miliona dzieł sztuki ruchomej zostało ukradzionych i wywiezionych z Polski. Przypuszcza się, że w Niemczech bardzo dużo tego typu dzieł jest w prywatnych kolekcjach, niepokazywanych publicznie - dodał.
rozwiń zwiń