Debata gdańska. Polska droga do porozumienia?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
Poziom dyskusji o uchodźcach i padające w niej argumenty każą się zastanowić nad tym, jak prowadzić w Polsce publiczne debaty. Marek Kochan proponował w Dwójce przestrzeganie kilku reguł.
Audio
  • Marek Kochan o sztuce debaty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czy spokojne debaty na ważne tematy polityczne i społeczne są możliwe? (zdj. ilustracyjne)
Czy spokojne debaty na ważne tematy polityczne i społeczne są możliwe? (zdj. ilustracyjne)Foto: Olaf E. Caskin/wikimedia/cc

W swojej książce "Sztuka debaty" propaguje on model tzw. debaty gdańskiej. - To jest pomysł, żeby skodyfikować sposób dyskutowania wyrastający z tradycji Rzeczpospolitej szlacheckiej i czasów pierwszej Solidarności - wyjaśniał dr Marek Kochan. 

Gość Barbary Schabowskiej wyjaśniał, na czym miałaby polegać debata gdańska i dlaczego jest ona korzystniejsza dla społeczności niż debata oxfrodzka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: dr Marek Kochan

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/tj

Czytaj także

Równe szanse w edukacji. Procedury nie wystarczą

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 20:00
– Najważniejsza jest relacja z autorytetem, kimś, kto jest przewodnikiem dla dziecka, do kogo może się ono zwrócić – mówił społecznik i pedagog Zdzisław Hofman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W cenie smartfona opłata dla artystów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 19:00
W jaki sposób gwarantować twórcom dochody w czasach cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów i książek? W Dwójce dyskutowaliśmy o opłacie od czystych nośników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mein Kampf" - marna książka, materiał na memy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 19:00
Biblia nazizmu w styczniu przyszłego roku może trafić do wolnego obiegu. Czy jest się czego bać? Zdaniem gości audycji "O wszystkim z kulturą" najwyższy czas odmitologizować "dzieło" Adolfa Hitlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można dyskutować o przyjmowaniu uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
- To nieetyczne - uważa Rafał Kostrzyński z ONZ. - Tak, warto jednak zapytać, jakich uchodźców przyjmujemy - skomentowała politolożka dr Monika Gabriela Bartoszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilkaset symboli obcej dominacji na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Pomnik "czterech śpiących" - pierwszy monument wzniesiony w Warszawie po zakończeniu wojny - to zdaniem historyków znak sowieckiej dominacji w Polsce. Ale wielu warszawian chce jego powrotu na Plac Wileński...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiemy, kto dokonał zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 20:00
- Edukować, edukować, jeszcze raz edukować - określił misję Muzeum Katyńskiego w Warszawie w dniu otwarcia nowej siedziby jego kierownik Sławomir Frątczak.
rozwiń zwiń