Błędy postaci w służbie intrygi. Komedie omyłek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 21:20
W "Ćwiczeniach z myślenia" rozmawialiśmy o motywie komedii omyłek, który w budowaniu intrygi scenicznej wykorzystywali dramaturdzy różnych epok - z Szekspirem na czele. Dlaczego dziś coraz rzadziej korzysta się z tego chwytu?
Audio
  • Janusz Majcherek o komedii omyłek (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Komedia omyłek Williama Szekspira na Carmel Shakespeare Festival w Kalifornii
"Komedia omyłek" Williama Szekspira na Carmel Shakespeare Festival w KaliforniiFoto: Smatprt/Wikimedia/CC

Bohaterowie sztuk z różnych powodów mylą osoby, listy, kostiumy, hotele, pokoje. Czasami świadomie przygotowują warunki do takich pomyłek. Komedie takie dają aktorom duże możliwości interpretacyjne, a publiczności duża dawkę humoru.
Motyw ten słabnie w czasach nam współczesnych. Wspólnie z gościem - historykiem i krytykiem teatru Januszem Majcherkiem - zastanawialiśmy się, dlaczego.

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.
mc

Zobacz więcej na temat: komedia TEATR William Szekspir
Czytaj także

Starożytni radzili sobie z przejedzeniem przy pomocy piórka...

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:50
W poświątecznych "Ćwiczeniach z myślenia" rozmawialiśmy o oczyszczeniu, trunkach wspomagających walkę z przejedzeniem i literackich tropach (wcale ich nie mało!), które odnoszą się do ludzkiej fizjologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice trzech muszkieterów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 14:10
Niezmiennie popularna powieść Aleksandra Dumasa i jej kilkanaście ekranizacji. W "Ćwiczenia z myślenia" rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące "Trzech muszkieterów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty pijak i inni bliscy. Światy Josepha Rotha

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:00
– Moja fascynacja tym pisarzem wzięła się od "Legendy o świętym pijaku". Ujęła mnie u Rotha jego dobroć – wspominała w Dwójce prof. Barbara Surowska swoje pierwsze spotkania z twórczością znakomitego austriackiego twórcy.
rozwiń zwiń