Wspomnienie o Zofii Saretok

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 23:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłą niedawno cenioną aktorkę teatralną, filmową, współpracującą również z Teatrem Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzej Matul rozmawia z Zofią Saretok (Pora na herbatę z Zofią Saretok/ Jedynka)
  • Wspomnienie o Zofii Saretok - audycja z udziałem Anny Seniuk i Marii Mamony oraz reżyserów Teatru Polskiego Radia: Janusza Kukuły i Waldemara Modestowicza (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Zofia Saretok (nagranie słuchowiska Proszę, żeby nie zabijał 2007)
Zofia Saretok (nagranie słuchowiska "Proszę, żeby nie zabijał" 2007)Foto: Archiwum Teatru Polskiego Radia

Zofia Saretok, urodzona w 1938 roku w Łodzi, ukończyła wydział aktorski PWSTTViF w Łodzi (1962).

Swoją karierę teatralną związała ze stołecznym Teatrem Współczesnym, gdzie od początku lat 60. grała w spektaklach Erwina Axera, Jana Kreczmara, Tadeusza Łomnickiego, Krzysztofa Zaleskiego, Macieja Englerta.

W filmie zadebiutowała epizodem kwiaciarki w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" w 1958 roku. Kolejne bardziej znaczące role zagrała w filmach: "Popioły" (reż. Andrzej Wajda, 1965), "Kazimierz Wielki" (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1975), "We dwoje" (reż. Kazimierz Karabasz, 1977), "Bilet powrotny" (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1979).

Imponującą listę stanowi spis jej ról w spektaklach Teatru Telewizji - wystąpiła w blisko 40 produkcjach, m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Dobrowolskiego, Stefana Szlachtycza, Barbary Borys-Damięckiej.

W Polskim Radiu zadebiutowała rolą Córeńki w "Particie na instrument drewniany" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Aleksandra Bardiniego (1962). Ten epizod zapoczątkował kilkudziesięcioletnią obecność Zofii Saretok na antenach Polskiego Radia - zarówno w słuchowiskach oryginalnych, adaptowanych, w radiowych serialach, w prozie czytanej i poezji. W archiwach Polskiego Radia odnotowano ponad 600 audycji z udziałem aktorki. Do jej najbardziej znanych radiowych ról należą: Maria Walewska w "Pani Walewskiej" według powieści Wacława Gąsiorowskiego w reżyserii Juliusza Owidzkiego (1971), Baśka w "Panu Wołodyjowskim" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Edwarda Płaczka (1972), Melania w "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell w reżyserii Zofii Rakowieckiej (1972/1973).

W 2006 roku jury Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2006" wyróżniło ją nagrodą aktorską  za rolę kobiecą - uznanie zyskała rola Babki Gizeli w słuchowisku Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej "Gdzie jest ten tani kupiec" w reż. Waldemara Modestowicza (2005).

W ostatnich latach stworzyła znakomitą kreację w słuchowisku "Miłość o północy na przystanku tramwajowym" według sztuki Ludmiły Razumowskiej "Plac św. Włodzimierza" (reż. Krzysztof Zaleski, 2007), gdzie w duecie z Ignacym Gogolewskim zagrała zepchniętą na margines kobietę, która postanowiła zawalczyć o pozornie niemożliwą miłość.

Jej ostatnią rolą radiową była postać Starej w radiowej adaptacji prozy Eustachego Rylskiego "Dziewczynka z hotelu Excelsior" (reż. Waldemar Modestowicz, kwiecień 2011).

***

W audycji Iwony Malinowskiej Zofię Saretok wspominały aktorki: Anna Seniuk i Maria Mamona oraz  reżyserzy Teatru Polskiego Radia: Janusz Kukuła i Waldemar Modestowicz.

Wysłuchaliśmy również fragmentów słuchowisk z udziałem aktorki.

28 marca (czwartek)

Czytaj także

Wielki inscenizator Aleksander Bardini

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 17:55
- Jestem z muzyką na "ty" - mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Bardini, laureat Wielkiego Splendora za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Krasiński o sobie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 15:11
Archiwalne nagrania wspomnień zmarłego w tym miesiącu pisarza i dramaturga, członka Szarych Szeregów, żołnierza Powstania Warszawskiego oraz więźnia Auschwitz i Dachau - emitujemy w tym tygodniu w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Holoubek: piłka nożna jest jak poezja

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 17:59
W Dwójce przez cały tydzień mamy okazję wysłuchać z radiowych archiwów wspomnień samego Gustawa Holoubka. Wybitny aktor opowiadał między innymi o… kibicowskich pasjach i znaczeniu przyjaźni.
rozwiń zwiń