Chopinowscy laureaci: Rafał Blechacz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 19:48
Od tryumfu młodego polskiego pianisty na XV Konkursie Chopinowskim minęło pięc lat. Artysta opowiada Annie Skulskiej, jak od tamtej pory rozwinęła się jego kariera i osobowość.
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada Annie Skulskiej, jak od triumfu na XV Konkursie Chopinowskim rozwinęła się jego kariera i osobowość. (PR, 15.10.2010)

Rafał Blechacz urodził się 30 czerwca 1985 roku w Nakle nad Notecią. W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Jest zdobywcą ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty.

Młody artysta, uczestnicząc w turniejach, festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich: II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nie przyznano), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004), I nagroda oraz wszystkie pozaregulaminowe wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu z orkiestrą na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Odnotować należy także udział w XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (laureat Estrady Młodych, 2002) i prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (2004).

Od czasu triumfu w Konkursie Chopinowskim artysta wiele koncertuje. W styczniu 2006 odbył tournée po Japonii z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, dwukrotnie wystąpił w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie- w lutym 2006 z recitalem i w maju z towarzyszeniem Orkiestry Mariinskiego Teatru pod dyrekcją Valerego Giergieva. W Polsce koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Wrocławskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Gdańskiej.

(źródło: NIFC)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Barbara Hesse-Bukowska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:40
Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, jakim cudem dostałam drugą nagrodę – wspomina wielka pianistka – jak ja musiałam grać…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:00
Gawęda zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XIII, XIV i XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 11:45
Zapraszamy do wysłuchania ostatnej części historii Konkursów Chopinowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Marta Sosińska-Janczewska

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 13:00
Gawęda laureatki III nagrody na Konkursie Chopinowskim z 1965 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowski laureat obchodzi urodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:00
Piotr Paleczny to pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego (1970) oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dziś kończy 56 lat. Posłuchaj wspomnień pianisty.
rozwiń zwiń