Sezon na Dwójkę: Orson Welles

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2007 12:23
Orson Welles to jakby dwie postacie: Orson - reżyser i Welles - aktor. Gdy reżyserował, wkładał w proces tworzenia całego siebie. Całą osobowość zawartą w tym oryginalnym imieniu. Zresztą Orson to jego drugie imię, pierwszego – pospolitego George – nie używał, choć ślad tego imienia pozostał w jednym z pseudonimów: G. O. Spelvin.

Piątek, 12.10, godz. 18.00

Filmy Wellesa są zawsze prawdziwe, nawet jeśli uznamy któryś za niezbyt udany. On sam chciał, aby pamiętano go jako reżysera. Konflikty ze „środowiskiem” powodowały, że Welles prawie zawsze miał problemy ze zdobyciem funduszy na kolejny projekt. Musiał organizować pieniądze we własnym zakresie; znalazł na to bardzo prosty sposób: sprzedawał swoje nazwisko. Przyjmował każdą propozycję zagrania. A miał ich wiele, szczególnie z Europy. Niestety, większości tych ról i filmów już nikt nie pamięta. Nawet osoba interesująca się kinem miałaby problemy z wymienieniem dziesięciu kreacji aktorskich Wellesa w filmach innych reżyserów. A przecież zagrał w sumie około stu ról filmowych i telewizyjnych! Pomijając jego własne filmy, prawie zawsze były to epizody lub role drugoplanowe. Orson - reżyser nakręcił dwanaście fabularnych filmów pełnometrażowych, sporo krótkometrażówek i dokumentów. Pozostawił też kilka nieukończonych projektów znajdujących się w różnej fazie realizacji. Na przykład, nigdy nie ukończył swojej adaptacji Don Kichote’a, nad którą pracował w sumie kilkanaście lat. Dopiero w 1992 r., siedem lat po śmierci Wellesa, Jesus Franco dokręcił brakujące sceny i wraz z materiałem oryginalnym zmontował pełną wersję.

Wspomnienie o jednym z najwybitniejszych twórców nowoczesnych mediów. Gośćmi w audycji będą filmoznawca i krytyk filmowy Piotr Śmiałowski oraz krytyk filmowy Michał Libera.

Zaprasza Faustyna Cieślak

(tel. 0 prefix 22 645 22 22)

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Nie tylko Grek Zorba

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2007 18:00
Umie cieszyć się chwilą, wie, co w życiu naprawdę ważne, kocha wolność - Grek Zorba z powieści Nikosa Kazantzakisa wciąż uwodzi nowych czytelników, chociaż od śmierci autora mija właśnie pół wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wróbelek z pazurkami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 14:14
Była artystką o niekwestionowanym talencie. Obdarzoną przez naturę głosem, który swoją barwą przyciągał, wzruszał i fascynował miliony słuchaczy na całym świecie. Rzadziej mówiło się o tym, jaką osobą była w życiu prywatnym, a najkrócej ujmując, był to wróbelek z bardzo ostrymi pazurkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w kinie: trójwymiarowy film twórcy "Titanica"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 09:51
Trójwymiarowy film "Avatar" twórcy "Titanica" Jamesa Camerona zapowiadany jest jako rewolucja w kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo kręci kino historyczne?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2007 21:00
W Warszawie w ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja (połączona z przeglądem filmów) na temat „Kogo kręci kino historyczne?” No właśnie, kogo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Chucka Norrisa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 11:19
Aktor, mistrz karate, synonim twardziela i bohater nieskończonej liczby dowcipów kończy 70 lat!
rozwiń zwiń