Kepler-452b. Nowy kumpel planety Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:35
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o niedawno odkrytym globie, bliźniaczo podobnym do naszej planety.
Artystyczne wyobrażenie Keplera-452b, pierwszej odkrytej planety poza Układem Słonecznym, która znajduje się w tzw. ekosferze
Artystyczne wyobrażenie Keplera-452b, pierwszej odkrytej planety poza Układem Słonecznym, która znajduje się w tzw. ekosferzeFoto: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle/wikimedia/cc

"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia. Naukowcy mówią, że jeśli na planecie Kepler-452b są skały i atmosfera, mogłoby tam istnieć życie.

O odkryciu porozmawiamy z prof. dr hab. Pawłem Moskalikiem i prof. dr hab. Andrzejem Sołtanem.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (29.08) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mc/bch

Czytaj także

Energia pochodzi ze Słońca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 19:00
Na każdy metr kwadratowy Ziemi średnio pada 260 watów energii. Wykorzystanie tej energii przez człowieka bezpośrednio to melodia przyszłości, ale potrafimy już korzystać z energii spadku wody albo z energii wiatru. Ale woda wyniesiona została a powietrze w ruch wprawione energią pochodzącą z naszej dziennej gwiazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń