Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.

Krytycy nazywają urodzonego w 1995 roku Jana Lisieckiego "arystokratą fortepianu", "wybitnym talentem", "jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów", i chwalą go za dojrzałe, "niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią" interpretacje.

Do promocji młodego talentu przyczynił się w znacznym stopniu Festiwal Chopin i jego Europa oraz Howard Shelley - jeden z najwybitniejszych brytyjskich pianistów i znawców repertuaru romantycznego. Od kilku lat ten niezwykły tandem odwiedza rok rocznie Warszawę, by przedstawic wspólne interpretacje dzieł patrona festiwalu oraz innych polskich kompozytorów.

Jan Lisiecki urodził się w roku 1995, w Calgary, w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Mając zaledwie piętnaście lat, pianista wyrobił już sobie pozycję na scenie muzycznej i z wielkim powodzeniem występuje na kanadyjskich oraz międzynarodowych estradach. Zadebutiował z orkiestrą w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z orkiestrami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia, oraz Sinfonia Varsovia.

Występ Jana Lieckiego na Gali MIDEM, w styczniu 2010, gdzie reprezentował Polskę grając koncert fortepianowy e-moll  Chopina, nazwano  "olśniewającym" a polska prasa pisała, że "młody Jan gra jak Fryderyk". W kwietniu Jan zastępował Nelsona Freire w czterech koncertach we Francji, a miesiąc później, w maju, Lisiecki otwierał Międzynarodowy Festiwal w Korei.

W lipcu grał w Kanadzie dla Królowej Anglii i stutysięcznej publiczności. W sezonie 2011/2012 Jan uzyskał liczne zaproszenia na recitale i występy z orkiestrami na całym świecie.

Lisiecki występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemalii i Kanady; z takimi artystami jak Yo-Yo Ma i Emanuel Ax. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m.in. z Pinchasem Zukermanem, i z kwartetami New Zealand String Quartet, Quatour Ebène, Canadian Chamber Players i Penderecki String Quartet. Jan jest gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych - Merano Festival, Menton Festival, d'Auvers-sur-Oise Festival, Międzynarodowego Festiwalu w Seulu - oraz wielu innych festiwali w USA i Kanadzie.

Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instutut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za "największe odkrycie" i spotyka się ona z gorącym przyjęciem przez krytykę na całym świecie. Płyta jest zapisem Koncertów fortepianowych f-moll i e-moll Fryderyka Chopina w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa" 2008 i 2009. Koncerty miały miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą brytyjskiego pianisty i dyrygenta Howarda Shelleya. Płyta otwiera nową serią nagrań Instytutu realizowanych na fortepianach współczesnych. Francuski Magazyn Diapason określa Jana jako "prawdziwego wirtuoza o wspaniałej energii, niesamowicie naturalnego w wykonaniach". W lipcowym magazynie BBC Music krytyk opisuje "niezwykłą muzykalość, wspaniałą technikę, doskonałą interpretację i idiomatyczny patos" wykonań Lisieckiego, podkreślając, że jest to płyta która ma w sobie świeżość i która zasługuje na szczególną uwagę.

W uznaniu za poetyckie i dojrzałe wykonania Lisiecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym 2010 "Debut Atlantic" i  2010 "Objawienia" CBC Radio-Canada Musique.

W Kanadzie artysta zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Grand Prix na Konkursie Orchestre Symphonique de Montreal (2009, jako najmłodszy laureat w historii), Canadian Music Competitions (2008), i Canadian Music Festival (2008, jako najmłodszy laureat w historii festiwalu). Jan jest też laureatem siedmiu międzynarodowych konkursów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, i Japonii, w tym dwie pierwsze nagrody oraz wysokie miejsca w pozostałych konkursach.

Jan Lisiecki często daje koncerty na rzecz instytucji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Fundacji "Wish Upon a Star". W 2008 otrzymał od UNICEFu w Kanadzie tytuł 'National Youth Representative'.

Występował także dla licznych osobistości świata polityki i władzy, m.in. z recitalem w Rideau Hall przed Jej Ekscelencją Gubernatorem Generalnym Kanady, Michaëlle Jean, która w liście do artysty napisała: "Jesteś dziś inspiracją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ze wszystkich zakątków Kanady."

Z rekomendacji kuratorium, Jaś, z 4-letnim wyprzedzeniem, ukończy szkołę srednią Western Canada High School w styczniu 2011.

 

Źródło: NIFC

 

Program: 

Karol Kurpiński Dwie chatki – uwertura

Franciszek Lessel Koncert  fortepianowy C-dur op. 14

Fryderyk Chopin: Rondo a la Krakowiak F-dur  op. 14, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert Es-dur na dwa fortepiany i orkiestrę KV 365

 

Wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, Howard Shelley – fortepian, dyrygent; Jan Lisiecki – fortepian

 

25 sierpnia 2010 (środa), godz. 19:00

Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

The King's Singers w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 12:00
Przed wawszawskim koncertem legendarnego zespołu Barbara Schabowska rozmawiała z barytonem Christopherem Gabbitasem
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe spojrzenie na muzykę polską

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:24
Festiwal "Chopin i jego Europa" namówił międzynarodową śmietankę wykonawczą do zmierzenia się z nieznanymi na świecie dziełami Janiewicza, Kurpińskiego, Lessela, Paderewskiego. Wnioskami z tego doświadczenia artyści podzielili się z Barbarą Schabowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zilberstein o Bałakiriewie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 14:00
Rozmowa Klaudii Baranowskiej z wybitną rosyjską pianistką, uczestniczką tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe spojrzenie na Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 10:47
O książce Elżbiety Ciżewskiej oraz wieczornym koncercie Jana Lisieckiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światło z Torunia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 13:07
Rozmowa z Howardem Shelleyem oraz zaproszenie na dwa toruńskie festiwale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Freire w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:54
Na jubileuszowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" nie mogło zabraknąć wybitnego brazylijskiego outsidera. Sobotnią transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
rozwiń zwiń