Templariusze i przeklęta Neya. Legendy sudeckich zamków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 14:35
- Powędrowałem w Sudety w poszukiwaniu interesujących opowieści, które zostały zaklęte w murach tutejszych warowni - opowiadał Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki "Legendy zamków sudeckich".
Zamek Czocha w Leśnej na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha w Leśnej na Dolnym Śląsku Foto: shutterstock.com/DMZ001

Posłuchaj
57:34 Dwójka KLCW 2.07.2016.mp3 Z Bartłomiejem Grzegorzem Salą o legendach zamków sudeckich rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)

 

Zamki w Sudetach to wyróżniająca się na tle całego kraju mozaika rezydencji i posępnych ruin. - Są dziełem różnych nacji. Powstawały pod panowaniem polskich Piastów, później książąt świdnicko-jaworskich i innych władców dzielnicowych, następnie królów czeskich, wreszcie władców austriackich czy niemieckich. Osobny, tragicznym, rozdział to ich losy wojenne i powojenne – mówił gość Dwójkowej audycji.


ZAMEK GRODZIEC 1200.jpg
Z wizytą na zamku Grodziec

Templariusze ratują zamek

Wśród wielu legend związanych z tutejszymi zamkami znaleźć można tę związaną z Zakonem Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. – Templariuszom przypisywano zamek w obecnym Prudniku. Jest to trop błędny, mit ten odegrał jednak pozytywną rolę, kiedy Prusacy przystąpili do likwidacji zamku. Romantyczna legenda sprawiła, że zachowali wieżę, by tę rzekomą pamiątkę po templariuszach zostawić – opowiadał Bartłomiej Grzegorz Sala.

Neya i klątwa czarnoksiężnika

Z kolei z Zamkiem na Skale w Trzebieszowicach związana jest legenda o okrutnej klątwie, z którą zmagała się nieszczęsna Neya. - Była młodą niewiastą, która wzgardziła zalotami czarnoksiężnika. Ten ją przeklął: miała już nigdy nie zaznać miłości - przywoływał gość Dwójki tę mroczną opowieść. - Kiedy Neya przybyła do Zamku na Skale, rozkochała w sobie jego właściciela. Wszystko zapowiadało się wspaniale, ale któregoś dnia zakochany się powiesił w ogrodzie… To samo się zdarzało z kolejnymi oblubieńcami Nei…


książ1200 Free.jpg
Tajemnice zamku Książ [wideo]

Czarna kwoka i inne historie

Legendom, którymi tak obrosły sudeckie zamki, sprzyjają skomplikowane dzieje tych miejsc, najazdy czy zmiany właścicieli. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim należy do tych sudeckich budowli, z którymi związane są szczególnie barwne historie. I choć piękna rusałka zakochana w śmiertelniku, naiwny kasztelan, zdradziecki giermek czy wierny pies należą w pewnym sensie do kanonu zamkowych legend, grodzieński zamek wyróżnia opowieść o... czarnej kwoce. - Była ona jakąś nieszczęśliwą matką, która po śmierci dawała w tej postaci znak śmiertelnikom, aby ci odszukali miejsce pochowku jej dzieci – mówił Bartłomiej Grzegorz Sala.


Czytaj także

Szlachetne zdrowie ratowane metodą Google Glass

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
Na początku dwudziestego wieku przeciętna długość ludzkiego życia wynosiła zaledwie 31 lat. Dzisiaj żyjemy aż o 36 lat dłużej. A to dlatego, że medycyna stawia wciąż nowe wyzwania nauce i technice. O tym rozmawialiśmy na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Janusz Tazbir. Historyk, który walczył z mitami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 11:00
W specjalnym wydaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o wybitnym historyku - zmarłym 3 maja tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina Burschów. Ewangelicy z Niemiec wybierają polskość

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 16:23
- Burschowie są dobrym przykładem na to, jak przebiegał proces polonizowania się – podkreślał prof. Karol H. Karski, opowiadając o losach wywodzącej się z Bawarii rodziny, która na początku XIX w. zamieszkała w Kongresówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
- Jeden z sufitów w Casa Milà wyglądał jak gotujący się suflet. Okazało się, że jest on zrobiony ze zmoczonej tektury, która była utwardzana - wspominała prof. Dorota Folga-Januszewska swoje spotkania z architekturą Gaudiego.
rozwiń zwiń