Norwid Hanny Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:30
"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
Hanna Malewska
Hanna MalewskaFoto: NAC

Posłuchaj
28:47 Rozmowy po zmroku 22.09.2021.mp3 Prof. Andrzej Sulikowski i Prof. Maciej Nowak o Norwidzie u Hanny Malewskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Powieść "Żniwo na sierpie" ukazała się po raz pierwszy w 1947 roku nakładem Wielkopolskiej Księgarni Wydawniczej. Autorka pisała ją w Warszawie podczas wojny, w trudnych okupacyjnych warunkach - głodu, zagrożenia, działalności  konspiracyjnej.

Była kierowniczką działu szyfrów zagranicznych Komendy Głównej Armii Krajowej. Jej fascynacja Norwidem rozpoczęła się jeszcze w latach gimnazjalnych, napisanie tej powieści było więc niejako formą odwdzięczenia się ulubionemu poecie. Hanna Malewska nie tylko przedstawia fakty z życia Norwida, ale także wchodzi w świat jego myśli o sztuce, Polsce, historii. Pokazuje Norwida jako poetę, który całym swoim życiem twórczym stara się "odpowiednie dać rzeczy słowo".

Fragmenty książki "Żniwo na sierpie" Hanny Malewskiej czyta w Dwójce Grzegorz Damięcki >>>

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak (historycy literatury)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 21.30

reklama

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa o operze "Wanda": to opowieść o miłości niemożliwej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:15
- Nie myślałam, jak to zainscenizować, ale jak najlepiej wniknąć muzyką w fenomenalny tekst Norwida, a tego Norwida poznałam dobrze dzięki pani Halinie Jadwidze Gallowej, której dedykuję to przedstawienie. To była wielka polska aktorka i profesor - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, uczennica Gallowej w liceum muzycznym, gdzie kompozytorka zagrała legendarną Wandę. 10 września odbędzie się premiera opery jej autorstwa do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słownik Norwida w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W związku z 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida od 20 do 24 września na antenie Dwójki po południu i wieczorem prezentowaliśmy dziesięć kluczowych pojęć w myśli Norwida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 05:52
Teksty Cypriana Kamila Norwida polscy artyści wykonywali na wiele sposobów. Można się o tym przekonać dzięki utworzonej stacji internetowej Radio Norwid, która towarzyszy serwisowi norwid.polskieradio.pl. Dzisiaj mija 201. rocznica urodzin poety.
rozwiń zwiń