"Kino za kratami - w areszcie pierwszy raz poszedłem do kina"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:20
- Nie jesteśmy tutaj za niewinność, popełniliśmy błędy i karę trzeba odbyć. Kino to odskocznia, pomaga psychicznie i na duchu - mówił w reportażu Beaty Kwiatkowskiej "Kino za kratami" jeden z osadzonych zaangażowany w filmową działalność Aresztu Śledczego w Świdnicy.
Osadzeni w Świdnicy biorą czynny udział w kolejnych edycjach międzynarodowego przeglądu filmów o tematyce więziennej
Osadzeni w Świdnicy biorą czynny udział w kolejnych edycjach międzynarodowego przeglądu filmów o tematyce więziennejFoto: shutterstock

Posłuchaj
30:39 Rozmowy po zmroku Dwójka 23 listopad 2021 21_29_37.mp3 "Kino za kratami". Reportaż Beaty Kwiatkowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

"Chcemy Cię dotknąć" - pod takim hasłem przebiegał 7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum. W tym roku swoją nagrodę przyznało również jury dokumentalne złożone z osadzonych w oddziale więziennym Aresztu Śledczego w Świdnicy.


andrzej munk 1200 FORUM 1200.jpg
Michał Bielawski: film o Andrzeju Munku jest bardzo potrzebny

Okazało się, że w tym miejscu zawsze była sala kinowa. Więźniowie sami ją wyremontowali. Nie oglądają tam thrillerów i kina kryminalnego, ale chętnie poznają kolejne filmy dokumentalne.

Areszt Śledczy jest aktywnym współpracownikiem Świdnickiego Centrum Kultury i Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Wspólnie działają na rzecz resocjalizacji osadzonych. - Na początku skupiliśmy się na pokazywaniu filmów dokumentalnych. Po projekcji dyskutowaliśmy o tym, czego dotyczył, i jak osadzeni widzą go ze swojej perspektywy - opowiadał rzecznik aresztu.

Czytaj także:

Przez ostatnie lata osadzeni są także uczestnikami świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych". W głosowaniu wybierają, ich zdaniem, najlepszy obraz. I... fundują własnoręcznie wykonaną nagrodę. To "Kinomatografek". - Wraz z osadzonymi, co jest już tradycją, jesteśmy na gali kończącej, podczas której osadzeni na scenie Teatru Świdnickiego wręczają twórcom nagrodę więziennego jury - mówił Bartłomiej Perlak.

Więźniowie w ramach filmoterapii biorą również udział w warsztatach produkcji filmowej. Prowadzi je jeden z laureatów "Kinomatografka", z wdzięczności za uznanie jury dla jego produkcji. W ten sposób powstał m.in. film dokumentalny "Do wolności". - Zrobili go sami osadzeni - podkreślił nasz rozmówca. - Ta pasja przerodziła się w program resocjalizacyjny "Kocham kino". 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: kpt. dr Bartłomiej Perlak (rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy), osadzeni

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Pociągi pod specjalnym nadzorem". Czeski film w szczytowej formie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 05:40
18 listopada 1966 roku odbyła się premiera filmu Jiřego Menzla "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Jest to najciekawszy i najlepszy przykład czeskiej nowej fali zasłużenie uhonorowany Oscarem, a stawkę podbija jeszcze fakt, że był to właściwie debiut reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na wodach północy". Opowieść o ludziach udręczonych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:00
Wśród nowości z dużego i małego ekranu zrecenzowanych w audycji znalazły się obraz o Kalinie Jędrusik "Bo we mnie jest seks", miniserial o wielorybnikach "Na wodach północy" oraz amerykański film "Czerwona nota".
rozwiń zwiń