Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:00
- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Piotr Mldner-Nieckowski
Piotr Müldner-NieckowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Piotr Müldner-Nieckowski, który niedawno obchodził swoje 75. urodziny, to postać niezwykła. Z trudem daje się wyliczyć jego zajęcia i zainteresowania: emerytowany lekarz, który w dalszym ciągu wykonuje ten zawód, dr habilitowany, do niedawna wykładowca uniwersytecki, poeta, prozaik, felietonista, tłumacz, wydawca, organizator Szkoły Pisania przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, a także jeden z prowadzących Biesiady Literackie w tymże Stowarzyszeniu.

- Ze szkoły, którą prowadziłem na UKSW, wyszło prawie 1000 redaktorów, z czego 80. proc. pracuje w zawodzie. Uczenie to moja pasja, nie ma nic wspanialszego niż poczucie, że stoi za tobą masa ludzi, którzy są może i lepsi od ciebie, ale są tacy właśnie dzięki tobie - mówił gość Wacława Holewińskiego.

Wielki Splendor i prawie 80 spektakli

Piotr Müldner-Nieckowski ma doktorat z medycyny, a habilitację... z językoznawstwa. Jest autorem "Wielkiego słownika frazeologicznego", a także "Wielkiego słownika skrótów i skrótowców", członkiem Komisji Frazeologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN, zastępcą red. naczelnego kwartalnika literackiego OW SPP "Podgląd" i członkiem redakcji e-dwutygodnika Pisarze.pl.

To jednak nie koniec dokonań Dwójkowego gościa. Piotr Müldner-Nieckowski jest bowiem autorem ok. 80 spektakli Teatru Polskiego Radia (to właśnie za nie w roku 2013 otrzymał Wielkiego Splendora). - Najważniejsze w słuchowisku jest pokonanie tej bariery pomiędzy tym, co widzialne i niewidzialne - mówił.

Gość Dwójki jest także poetą i pisarzem. Niedawno wydał jubileuszowy tom poezji "Żywica" oraz powieść "Diabeł na placu Zbawiciela".

- Wiersze piszę, gdy nagle coś mnie pobudza i muszę coś zanotować. Czas to czynnik, który nagle objawił mi się jako coś bardzo ważnego, kiedy wszedłem w smugę cienia. To taki moment, kiedy żegnasz się z młodością, która była fantastyczna, ale witasz się z równie fantastyczną starością, która ma tę przewagę, że można pomyśleć o wiele lepiej, dokładniej, pełniej - wyjaśniał Piotr Müldner-Nieckowski.

Posłuchaj
28:28 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_01_18-21-30-29.mp3 Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 ***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Piotr Müldner-Nieckowski (lekarz, językoznawca, pisarz, poeta)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Osip Mandelsztam. Tragiczny los, tragiczna poezja. Posłuchaj głosu poety

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 05:45
15 stycznia 1891 roku w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Celan. Żydowska samotność poety

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:00
- Znamy takie zjawisko, jak poczucie winy ocalonych, które nie jest zależne od tego, jaką rolę faktycznie spełnili. Wyobrażają sobie, że mogli zrobić coś więcej, czują, że nie należało im się ocalenie - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki, której bohaterem jest poeta Paul Celan.
rozwiń zwiń