"Cinematographers". Piotr Jaxa-Kwiatkowski: to moje "chapeau bas" przed artystami kina

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 09:50
- Jest to efekt 28 lat pracy. Strasznie trudno było wybrać 30 zdjęć, bo tylko tyle mogliśmy pokazać na wystawie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie. Dzisiaj wisi ona na płocie, można ją oglądać przez 24 godziny na dobę - mówił w Dwójce o wystawie "Cinematographers" Piotr Jaxa-Kwiatkowski, operator filmowy i fotograf.
Cinematographers to wystawa autorstwa Piotra Jaxy, którą można oglądać w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie
"Cinematographers" to wystawa autorstwa Piotra Jaxy, którą można oglądać w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie Foto: PAP/Albert Zawada
  • Projekt "Cinematographers" to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata.
  • Za pomysłem stoi Piotr Jaxa-Kwiatkowski - uznany fotograf i operator filmowy.
  • Jego wystawę oglądać można w plenerze na terenie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.

Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" był Piotr Jaxa-Kwiatkowski - uznany fotograf i operator filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego. 

Piotr Jaxa-Kwiatkowski - człowiek obrazu

Na pytanie, kim czuje się bardziej: fotografem czy operatorem, odpowiada, że jest po prostu człowiekiem obrazu. - Kiedyś podczas wywiadu w szwajcarskiej telewizji ktoś mnie spytał, jaki jest mój język ojczysty. Odpowiedziałem, że jest nim obraz. To jest szczęście, że można pracować i w fotografii - samotnie, i w filmie - gdzie zawsze jest ekipa i trzeba być podporządkowanym pewnej koncepcji wizualnej filmu - wyznał artysta.

"Cinematographers" - opowieść o historii kina

W ramach projektu "Cinematographers" Piotr Jaxa-Kwiatkowski przez lata dokumentował życie i pracę innych twórców obrazu. - To opowieść o historii kina. Z jednej strony jest to mój gest "chapeau bas" przed wielkimi artystami kina, a z drugiej strony jest to chęć poznania ludzi, takie lubienie ludzi, które zawsze u mnie było - tłumaczył fotograf i filmowiec.

Piotr Jaxa-Kwiatkowski ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie, jest również autorem kilku książek fotograficznych. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Posłuchaj
26:18 2024_02_28 21_30_10_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Piotr Jaxa-Kwiatkowski o projekcie "Cinematographers" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie otwarta została pierwsza odsłona wystawy "Cinematographers". Jak zaznaczają organizatorzy, po zakończeniu ekspozycji przy ul. Mińskiej będzie ona eksponowana w Polsce i za granicą. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Piotr Jaxa-Kwiatkowski (fotograf i operator filmowy)

Data emisji: 28.02.2024

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Jacek Petrycki: operator filmowy poznaje świat w sensie czysto ludzkim

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 18:00
- Poznałem młodych dokumentalistów, którzy mnie nie tylko zaakceptowali, ale również przekonali, że warto robić coś, co jest ważne. To byli tacy ludzie jak Kieślowski, Łoziński, Zygadło, Titkow. Pracując z nimi wszedłem w krąg sztuki. Czas po studiach, lata 70. do stanu wojennego wspominam jako najbardziej owocny okres dla mnie i tego co robiłem - mówił w Dwójce operator filmowy i dokumentalista Jacek Petrycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
rozwiń zwiń