Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 22:00
Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
Halina Konopacka
Halina Konopacka Foto: NAC

To był początek wszystkiego. Tak zaczęła się przed wiekami moja miłość do sportu, która jeszcze dziś rozgrzewa mi serce. Pierwsze buty futbolowe – cóż to był za przeżycie! Pierwsze uderzenie piłki, gdy wybiegaliśmy na boisko. I jaka duma, gdy udało się obejść przeciwnika i podać partnerowi piłkę do strzału! A sam strzał… - wspominał w "Pamiętniku poety" Kazimierz Wierzyński.

Sam siebie nie nazywał sportowcem, choć grał w Pogoni stryjskiej, ale miłośnikiem sportu. Ta pasja doprowadziła go do objęcia w 1926 roku redakcji "Przeglądu Sportowego". Razem ze wspaniałym zespołem zaangażowanych  dziennikarzy stworzył przez pięć lat nowoczesną koncepcję tego pisma. Inne ważne wydarzenie w biografii Wierzyńskiego miało miejsce w 1928 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie. Halina Konopacka zdobyła wtedy w rzucie dyskiem pierwszy złoty olimpijski medal dla Polski.


Posłuchaj
27:17 Dwójka kręgi bliskości 8.07.2024.mp3 Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu (Kręgi bliskości/Dwójka) 

A wkrótce potem Kazimierz Wierzyński otrzymał złoty medal w odbywającym się równolegle z wydarzeniami sportowymi Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury. Nagrodzono jego wydany rok wcześniej tom "Laur olimpijski".

***

Tytuł audycji: "Kręgi bliskości" w ramach pasma "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: dr Konrad Niciński (Instytut Badań Literackich PAN)

Data emisji: 8.07.2024

Godz. emisji: 21.30

dz/pg

Czytaj także

Kazimierz Wierzyński wobec Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 22:00
O stosunku Kazimierza Wierzyńskiego do rzeczywistości Polski Ludowej w kolejnej audycji z cyklu "Kręgi bliskości" opowiadał Paweł Kądziela - edytor wielu tomów poezji i prozy Wierzyńskiego, redaktor książki gromadzącej wspomnienia o poecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kręgi bliskości" - Wierzyński i Chopin

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 13:00
W kolejnym odcinku audycji "Kręgi bliskości" mówiliśmy o fascynacji Kazimierza Wierzyńskiego postacią Fryderyka Chopina i o biografii kompozytora, którą napisał Wierzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręgi bliskości – Rok Kazimierza Wierzyńskiego: Wierzyński i Grydzewski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 22:30
Kolejna audycja z cyklu "Kręgi bliskości" poświęcona była relacji Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego.
rozwiń zwiń