"Opowieści okrutne" - w artystycznym uniwersum Aleksandry Waliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 11:13
- Z pewnością jest to nieszablonowa monografia i chyba najbardziej obszerna jak dotąd prezentacja dwóch dekad twórczości Aleksandy Waliszewskiej - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Sielewicz, jedna z kuratorek wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy".
Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997-2022
Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997-2022Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/Dzięki uprzejmości artystki

Wystawę od najbliższego piątku (3.06) będzie można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zamiast tradycyjnej retrospektywy prac artystki, twórcy wystawy proponują zestawienie dzieł korespondujących z konkretnymi pracami Aleksandy Waliszewskiej, znanymi z historii sztuki końca XIX wieku i początku XX wieku.

Aleksandra Waliszewska jest artystką, która w swojej twórczości, figuratywnym malarstwie, karmi się historią sztuki; zdecydowanie kompulsywnie pochłania bardzo różne gatunki, konkretne dzieła, motywy ikonograficzne - tłumaczyła Natalia Sielewicz.

Sztuka Aleksandry Waliszewskiej

To pierwsza tak duża, monograficzna wystawa artystki, której prace na tle polskiej sztuki ostatnich lat wydają się wyjątkowe, inspirowane sztuką dawną i symbolizmem. Aleksandrę Waliszewską interesują baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i bałtosłowiańskie krajobrazy. Osnowę wizualnych opowieści stanowi metafora, która odwołuje się do pierwotnych emocji – miłości, pożądania, niepokoju i lęku przed śmiercią.

"W swojej warszawskiej pracowni Aleksandra Waliszewska tworzy odważne i nastrojowe obrazy, które cieszą się uwagą szerokiej międzynarodowej publiczności – zarówno odwiedzających muzea i galerie, jak i bardzo licznych użytkowniczek i użytkowników internetu. Tę niezwykłą moc oddziaływania można przypisać intrygującym historiom snutym przez artystkę w jej figuratywnych obrazach. Malarka sięga do wielu różnorodnych źródeł – powieści gotyckich, pogańskich mitologii czy motywów zapożyczonych ze średniowiecznych rękopisów. Znajdziemy tu spragnione krwi upiory, wampiry, opętane dziewczęta, rycerki na koniach i przybierające ludzkie cechy koty" - czytamy w opisie wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy".

Posłuchaj
28:16 Dwójka rozmowy po zmroku 31.05.2022.mp3 Wystawa "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 2020 Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 2020

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997-2022 Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997-2022

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Natalia Sielewicz (współkuratorka wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy")

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Dzień Dziecka z Muzeum Historii Polski. "Połączyliśmy dwie dziedziny nauki"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 08:00
- Będziemy mieć zadania związane z historią polskiego muzealnictwa. Tam będziemy się starali pokazać naszym młodym odbiorcom, jakimi dziedzinami interesują się muzea, jakie eksponaty można w nich znaleźć. Będziemy obcować również ze sztuką - jest przygotowany punkt, na którym trzeba będzie ułożyć pewien obraz związany z historią i botaniką - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego MHP).  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 12:03
Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń