REKLAMA

Łukasz Borowicz: jestem współakuszerem przypomnień muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
- Podróżując po Polsce, rozmawiając z melomanami, muzykami orkiestr, kładziemy nacisk na to, jak ważna jest rola edukacji i docierania z muzyką, transmisjami ze świata, transmisjami operowymi, koncertowymi, muzyką nową i najnowszą. To są fantastyczne rzeczy i trzeba je wspierać i o nich mówić - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz. Dyrygent został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii MuzykaFoto: Dominik Góral/Polskie Radio
  • Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. 
  • Jedną z jego pasji jest odkrywanie dla szerokiej publiczności kompozytorów i dzieł zapomnianych.
  • Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów.

Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. - To zaszczyt. Bardzo dziękuję całemu Polskiemu Radiu, z którym od lat jestem szczególnie związany - mówił Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę. Maestro jest laureatem wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Przez osiem lat był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. 

Nikt tego za nas nie zrobi

Jest także niezmordowanym propagatorem rodzimego dorobku. - Jeśli nie my, to nikt tego za nas nie zrobi - podkreślił maestro. - Czesi są zajęci promocją muzyki czeskiej, Niemcy niemieckiej, Francuzi francuskiej - każdy kraj ma swoich wybitnych twórców, dla których próbuje znaleźć miejsce, drogę do czołówki międzynarodowych kompozytorów, aby z kompozytorów narodowych stali się klasycznymi całej ludzkości.

Czytaj także:

Dziś swoje miejsce w światowym panteonie wielkich kompozytorów mają m.in.: Chopin, Szymanowski, Penderecki, Bacewicz. - Ale to nie jest dane raz na zawsze - zaznaczył gość Andrzeja Sułka. - Potrzebne są nowe wykonania, nowe miejsca, w których ta muzyka zabrzmi, a tych miejsc jest bez liku, także dzięki radiofonii, która w dobie internetu dociera na cały świat. 

Nieocenione zespoły radiowe 

Jedną z jego pasji jest odkrywanie szerokiej publiczności kompozytorów i dzieł zapomnianych, zaginionych w zawierusze historii. Widzi w tym głęboki sens i misję. - Mówi się, że utwory grane są tylko dwa razy: po raz pierwszy i ostatni - mówił Łukasz Borowicz. - Na szczęście są fantastyczne zespoły radiowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Amadeus, Chór Polskiego Radia. Dzięki tym zespołom, dziesięcioleciom ich działalności, Archiwum Polskiego Radia jest w stanie z każdej z epok muzyki polskiej pokazać coraz więcej fantastycznych rzeczy i dzielić się nimi.

Posłuchaj
31:06 2022_12_06 21_28_21_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Łukasz Borowicz o Nagrodzie Mediów Publicznych (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Maestro Łukasz Borowicz jest utytułowanym dyrygentem, szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Wcześniej, w latach 2007-2015, był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. 

Przeszło sto albumów

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów, w tym z Orkiestrą Polskiego Radia oraz Konzerthausorchester Berlin, m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Nagrania Łukasza Borowicza z polską muzyką fortepianową uhonorował również "BBC Music Magazine".

Radiowy dorobek

Dla Polskiego Radia Łukasz Borowicz zarejestrował prawie 800 utworów, z czego największą część jego radiowego dorobku stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej. 

ZOBACZ WYWIAD Z LAUREATEM NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2022 W KATEGORII MUZYKA

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

"Karnawał" ze ściany

Łukasz Borowicz kolejny sezon prowadzi w Programie 2 Polskiego Radia muzyczne lekcje o instrumentach - w każdy piątek po godz. 22.00 opowiada o ich historii i miejscu w orkiestrze. Skąd bierze pomysły i inspiracje do radiowych opowieści? - Możliwość dzielenia się swoimi fascynacjami muzycznymi jest przede wszystkim wielką radością, mówiąc wprost: frajdą - podkreślił nasz gość. - Od dziecka zbieram płyty i staram się tymi nagraniami, fascynacjami dzielić.

POSŁUCHAJ AUDYCJI Karnawał instrumentów >>>>

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka)

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 21.30

mo/kor/uk

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Łukasz Borowicz: polska muzyka jest obecna w radiofoniach i kolekcjach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:56
- Bardzo się cieszę, że Orkiestra Polskiego Radia dalej nagrywa i powstają kolejne nagrania - powiedział Polskiemu Radiu Łukasz Borowicz, tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, który zarejestrował dla Polskiego Radia blisko 800 utworów. - Muzyka polska cieszy się dużym zainteresowaniem, to są nagrania, które wciąż są obecne i w radiofoniach, i w kolekcjach melomanów - podkreślił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:59
- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń