Moshe Kupferman. Z Jarosławia do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
- Niewiele osób o tym pamięta, ale przed II wojna światową 1/3 mieszkańców Jarosławia stanowili Żydzi. Wśród nich był też znany na całym świecie malarz Moshe Kupferman – powiedział Piotr Stasiowski, jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Audio
  • Zapomniany Jarosław, czyli śladem kultury żydowskiej (Dwójka na miejscu)
Widok na jarosławską starówkę (zdj. ilustracyjne)
Widok na jarosławską starówkę (zdj. ilustracyjne)Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk Leszek Wróblewski

- Artysta odkrył swoje powołanie dopiero po wyjeździe z Jarosławia. Co prawda jeszcze przed wojną dużo rysował jako młody chłopak, ale nigdy nie myślał o tym, by utrzymywać się z pracy artystycznej. Do przemiany doszło dopiero w izraelskim kibucu, gdzie Kupferman pracował jako murarz i jednocześnie szkolił swoje zdolności plastyczne. Ostateczny przełom nastąpił w latach 50., gdy artysta dostał zgodę od kibucu, by jedną godzinę dziennie poświęcać pracy twórczej. W momencie, gdy po paru latach udało mu się sprzedać pierwszy obraz, lokalna społeczność pozwoliła mu coraz częściej pracować twórczo. Artysta pracę malarza traktował bardzo poważnie – często przemalowywał swoje obrazy, na wielu płótnach widać motyw siatki, który przypomina plany architektoniczne – dodał Piotr Stasiowski.

W ramach audycji "Dwójka na miejscu" spotkaliśmy się również m.in. z Bartoszem Gałązką, który opowiadał o muzyce tradycyjnej Podkarpacia, a także dyrektorami festiwalu Pieśń Naszych Korzeni - Maciejem Kazińskim i Marcinem Bornusem Szczycińskim. Przedstawili oni bogatą historię wydarzenia, które związane jest m.in. z tak wielkimi postaciami muzyki dawnej, jak Jordi Savall i Marcel Pérès. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Magdalena Łoś

Goście: Maciej Kaziński i Marcin Bornus Szczyciński (dyrektorzy festiwalu Pieśń Naszych Korzeni) burmistrz Waldemar Paluch (burmistrz Jaroslawia), Henryk Cebula (rysownik, satyryk) , Wojciech Gołaski OP, Zdzisława Bachanek (przewodnik po Jarosławiu), Bartosz Gałązka (badacz muzyki tradycyjnej Podkarpacia), Piotr Stasiowski (jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej) Dorota Kaplita (Centrum Kultury i Promocji Miasta), Paweł Sroka (Miejski Ośrodek Kultury), Piotr Kaplita i Łukasz Słotwiński (Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu")

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/kul

Czytaj także

Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 18:30
– Cesarz Ferdynand III zezwolił na wybudowanie świątyni z materiałów nietrwałych - gliny, słomy, piasku i drewna - by przetrwała nie więcej niż 30-40 lat. Teraz biedny cesarz przewraca się w grobie – mówił biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:59
- Lublin ma jeszcze wiele do odkrycia zarówna dla mieszkańców, jak i dla osób przyjezdnych - podkreślał Bartłomiej Wąsik, jeden z gości lubelskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:08
- To była słynna kuracja dusznicka. Młody Chopin zażywał jej przez miesiąc - o legendarnym pobycie kompozytora w Bad Reinerz, czyli obecnych Dusznikach, opowiadał w Dwójce historyk Jan Bałchan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdański Teatr Szekspirowski. Aktorzy zamiast szermierzy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
- W renesansie teatr ten był budynkiem wielofunkcyjnym - mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor teatru, w którego miejscu od początku XVII w. funkcjonowała gdańska Szkoła Fechtunku.
rozwiń zwiń