X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Panna Młoda w wojskowym mundurze. Wspomnienia o Ryszardzie Hanin

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:00
– Jej aktorstwo, ciche, z pozoru niedostrzegalne, potrafiło nagle rozbłysnąć prawdą dramatu lub komedii – mówił Jerzy Koenig o wybitnej aktorce. W Dwójce wysłuchaliśmy opowieści historyków teatru i filmu, współpracowników i studentów Ryszardy Hanin w 20. rocznicę jej śmierci.
Audio
  • Wspomnienia o Ryszardzie Hanin w 20. rocznicę jej śmierci (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Ryszarda Hanin
Ryszarda HaninFoto: PAP/Zygmunt Januszewski

Ryszarda Hanin, właściwie Ryszarda Hahn, zagrała wiele wspaniałych ról m.in. w filmie "Drzwi w murze", "Gra", "Noce i dnie" oraz "Polskie drogi". Była postacią niezwykle ważną zarówno dla polskiego teatru, jak i kinematografii. Zdaniem Bożeny Janickiej bez Hanin "psychologiczny pejzaż w kinie byłby niepełny. Ona grała nie najmłodsze, proste, mądre kobiety".

– Z początku była to przygoda – opowiadała o swoim aktorstwie Ryszarda Hanin, której głos usłyszeliśmy w archiwalnym nagraniu. – Potem przyszło potwierdzenie, że to, co się robi na scenie, jest ludziom potrzebne. Potem przyszedł młodzieńczy zachwyt tym, co się robi, i swoją łatwą popularnością. Następnie było zetknięcie z prawdziwymi ludźmi teatru i jakieś urzeczenie. A potem nastąpiło potwierdzenie dzięki opinii ludzi fachowym, którzy mi kazali obrać tę drogę. Nie byłam bowiem przekonana o jej słuszności, nie byłam pewna swoich możliwości – wyznała.

Andrzej Łapicki w nagraniu archiwalnym wspominał swoje pierwsze spotkanie z Ryszardą Hanin, która w przedstawieniu "Wesela" Wyspiańskiego grała postać Panny Młodej w dziwnych wysokich butach i mundurze. – Był niezwykły kontrast między tym dziarskim, wojskowym strojem a delikatnością, subtelnością, poezją, liryzmem i świeżością naiwnej, którą prezentowała aktorka, że zdumiałem się i jednocześnie zachwyciłem. Nigdy potem nie widziałem już lepszej Panny Młodej – powiedział.

– Jej sztuka aktorska polegała na tym, że to było zawsze ciche, zawsze z pozoru niedostrzegalne, a potem nagle potrafiło rozbłysnąć albo prawdą dramatu, albo prawdą komedii – mówił o Ryszardzie Hanin Jerzy Koenig w archiwalnym nagraniu. Andrzej Chyra zwracał z kolei uwagę, że aktorka była osobą niezwykle skrupulatnie tworzącą każdą swoją kreację. – To zawsze było dokładnie zaplanowane, skomponowane bez przesadnych fajerwerków – powiedział. – Po prostu grała "minimum" wystarczające. I to było w niej fantastyczne. Nie potrzebowała się popisywać – dodał.

W audycji, do której wysłuchania fragmentów zapraszamy, mówili także Barbara Osterloff, Andrzej Kołodyński, Magdalena Warzecha, Sławomir Grzymkowski, Mirosław Konarowski, Jarosław Gajewski i Antoni Ostrouch, a także (z nagrań archiwalnych) Barbara Lasocka, Andrzej Hausbrandt i Jan Łomnicki.

Audycję przygotował Tomasz Mościcki.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Cielecka – jeszcze nie starsza pani

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 18:00
- Nie byłabym teraz wiarygodna w roli osoby doświadczonej wiekiem i statecznej. Cieszę się jednak na ten czas, gdy będę mogła ją zagrać - mówiła w Dwójce Magdalena Cielecka, z którą spotkaliśmy się w Nowym Roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czasem jestem błaznem, który mówi królowi o rzeczach istotnych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 16:36
– Robię w człowieku, w jego dramacie. Idę ziemią niczyją, między dobrem a złem – mówił w Dwójce, w bardzo osobistej rozmowie o sobie i swoim aktorstwie, Adam Woronowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: alkoholika grałem bez żadnej asekuracji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
– Praca na planie "Pod Mocnym Aniołem" była ekstremalnym doświadczeniem. Próg bezpieczeństwa, poza który zwykle się nie wychodzi, był daleko przesunięty albo w ogóle nie istniał – mówił w Dwójce aktor Robert Więckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Malajkat – aktor na planecie Grzegorzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
– Gdy spotyka się kogoś takiego, życie staje się inne. Wiem, że nie zdarzy mi się już tak intensywna wymiana światów jak ta z Jerzym Grzegorzewskim – opowiadał w Dwójce aktor Wojciech Malajkat, którego gawęd słuchamy w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Nina Andrycz. "Skończyło się pewne aktorstwo"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 11:00
- Wraz z jej odejściem z tego świata zamknęła się wspaniała epoka polskiego teatru i epoka świetności Teatru Polskiego - o słynnej aktorce zmarłej w wieku 101 lat mówił w Dwójce Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń