Prof. Jahn. "Spitsbergen to było jego centrum życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
- Jak byliśmy w Nowym Jorku w latach 70., to ja patrzyłam na ludzi, na hippisów, a on patrzył na skały - wspominała córka słynnego geografa, geomorfologa i polarnika - Maja Haddow.
Audio
  • "Profesor, doktor, rektor" - reportaż o prof. Alfredzie Jahnie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Letni pejzaż wschodniej części Grenladnii (zdj. ilustracja)
Letni pejzaż wschodniej części Grenladnii (zdj. ilustracja)Foto: Chrissy/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Alfred Jahn, urodził się w roku 1915 we Lwowie. Jako student i uczeń Eugeniusza Romera, Aleksandra Kosiby i Augusta Zierhoffera brał udział w słynnej polskiej wyprawie na Grenlandię (1937). 20 lat później trafił tam ponownie, w tym samym swetrze. - Polska była wtedy biednym krajem. Gdy w 1957 roku jechaliśmy na Spitsbergen, to ja z kufra wyciągnąłem swój przedwojenny grenlandzki ekwipunek - wspominał prof. Alfred Jahn w archiwalnym nagraniu.

Córki badacza wspominały, że tata ze swoich wypraw przywoził ciekawe prezenty: a to kości wieloryba, a to skórę niedźwiedzia. Z kolei jego uczniowie opowiadali o interesujących pomysłach Alfreda Jahna, m.in. jego kołkowym systemie badania ruchów pokrywy glebowej.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Profesor, doktor, rektor"

Przygotował: Bartosz Panek

Realizacja: Tomasz Perkowski

Goście: dr Maria Jahnowa (żona), Jadwiga Jakubaszko, Maja Haddow (córki), uczniowie i współpracownicy, a także świadkowie: prof. Józef Edward Mojski, prof. Karol Zierhoffer, prof. Jan Łoboda, prof. Piotr Migoń, prof. Marian Orzechowski, prof. Włodzimierz Suleja, prof. Jacek Jania, prof. Edward Czapiewski, dr Janusz Czerwiński, dr Jan Klementowski i dr Jerzy Pereyma.

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowiec Bernadzikiewicza i inne polskie nazwy na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:54
- Na Ziemi Torella od 1934 roku widnieją takie nazwy jak: Góra Kopernika i Góra Curie-Skłodowskiej, a także Góry Piłsudskiego - mówił o pionierskiej wyprawie Stefana Bernadzikiewicza prof. Jan Szupryczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michel Leiris. Podróżnik bez mapy i paszportu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:42
Bohaterem "Innego stanu skupienia" będzie francuski poeta, prozaik, antropolog, etnograf, podróżnik, kolekcjoner i krytyk sztuki.
rozwiń zwiń