X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jahn. "Spitsbergen to było jego centrum życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
- Jak byliśmy w Nowym Jorku w latach 70., to ja patrzyłam na ludzi, na hippisów, a on patrzył na skały - wspominała córka słynnego geografa, geomorfologa i polarnika - Maja Haddow.
Audio
  • "Profesor, doktor, rektor" - reportaż o prof. Alfredzie Jahnie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Letni pejzaż wschodniej części Grenladnii (zdj. ilustracja)
Letni pejzaż wschodniej części Grenladnii (zdj. ilustracja)Foto: Chrissy/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Alfred Jahn, urodził się w roku 1915 we Lwowie. Jako student i uczeń Eugeniusza Romera, Aleksandra Kosiby i Augusta Zierhoffera brał udział w słynnej polskiej wyprawie na Grenlandię (1937). 20 lat później trafił tam ponownie, w tym samym swetrze. - Polska była wtedy biednym krajem. Gdy w 1957 roku jechaliśmy na Spitsbergen, to ja z kufra wyciągnąłem swój przedwojenny grenlandzki ekwipunek - wspominał prof. Alfred Jahn w archiwalnym nagraniu.

Córki badacza wspominały, że tata ze swoich wypraw przywoził ciekawe prezenty: a to kości wieloryba, a to skórę niedźwiedzia. Z kolei jego uczniowie opowiadali o interesujących pomysłach Alfreda Jahna, m.in. jego kołkowym systemie badania ruchów pokrywy glebowej.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Profesor, doktor, rektor"

Przygotował: Bartosz Panek

Realizacja: Tomasz Perkowski

Goście: dr Maria Jahnowa (żona), Jadwiga Jakubaszko, Maja Haddow (córki), uczniowie i współpracownicy, a także świadkowie: prof. Józef Edward Mojski, prof. Karol Zierhoffer, prof. Jan Łoboda, prof. Piotr Migoń, prof. Marian Orzechowski, prof. Włodzimierz Suleja, prof. Jacek Jania, prof. Edward Czapiewski, dr Janusz Czerwiński, dr Jan Klementowski i dr Jerzy Pereyma.

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowiec Bernadzikiewicza i inne polskie nazwy na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:54
- Na Ziemi Torella od 1934 roku widnieją takie nazwy jak: Góra Kopernika i Góra Curie-Skłodowskiej, a także Góry Piłsudskiego - mówił o pionierskiej wyprawie Stefana Bernadzikiewicza prof. Jan Szupryczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michel Leiris. Podróżnik bez mapy i paszportu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:42
Bohaterem "Innego stanu skupienia" będzie francuski poeta, prozaik, antropolog, etnograf, podróżnik, kolekcjoner i krytyk sztuki.
rozwiń zwiń