Hodowla strusia w idei zero waste

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:30
Głównymi eksporterami mięsa strusiego są RPA, Iran i… Polska. O walorach smakowych, zdrowotnych i ekologicznych hodowli strusi w Polsce w audycji "Droga przez mąkę" opowiadali Zuzanna Groniowska ze "Slowfood Polska" i Adam Chrząstowski - dyrektor kulinarny hotelu Arłamów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yermakova Iryna

Posłuchaj
22:58 2021_01_17_11_00_Droga przez mąkę.mp3 Rozmowa z Zuzanną Groniowską i Adamem Chrząstowskim o strusinie (Droga przez mąkę/Dwójka)

 


kuchnia żydowska 1200.jpg
Franciszek Bojańczyk: kuchnia jidisz kojarzona jest ze słodkim smakiem

Struś, choć jest nielotem, poprzez swoją wielkość i siłę może pretendować do miana króla ptaków. Jak się okazuje, imponujący jest nie tylko jego wygląd, ale również rozmaite zastosowanie jego mięsa, tłuszczu oraz piór.

Pierwsza hodowla strusi w Afryce została założona w roku 1865 z myślą o wykorzystaniu piór wielkich ptaków. - Mają one właściwości antyelektrostatyczne, używane są w elektronice, optyce, lakiernictwie. Ze względu na to, że przyciągają kurz, również świetnie sprawdzają się jako miotełki do kurzu - mówiła Zuzanna Groniowska.

"Biednego strusia można wykorzystać na wiele różnych sposobów"

Nie tylko strusie pióra mają wszelakie zastosowanie, ale również jego skóra, tłuszcz i imponujące wielkością jaja. - Strusie jaja są bardzo podobne w smaku do jaj kurzych, ale są zdrowsze – mają mniej cholesterolu, a więcej magnezu i żelaza. Jedyny problem jest z jego rozbiciem i trzeba mieć albo dużo gości, albo dużą rodzinę, żeby zjeść omlet z takiego strusiego jaja - opowiadała Zuzanna Groniowska.

W programie zdradzono również, że strusie jajo na miękko powinno się gotować 45 minut, a na twardo aż półtorej godziny.

Czytaj też:

Ekologiczny chów

Hodowanie strusi również nie jest pozbawione walorów. Oprócz niskich kosztów utrzymania, które wynoszą 350 złotych na jednego ptaka w okresie od wyklucia do uboju, chów tych wielkich ptaków sprzyja naszemu środowisku.

- Strusie wymagają bardzo dobrych warunków hodowlanych, muszą być dobrze karmione i potrzebują więcej miejsca do wybiegu. Ekologiczne warunki do życia pozytywnie wpływają na jakość mięsa i na nasze środowisko. Wymagają mniej ziemi, wody i paszy od hodowli innych zwierząt na mięso czerwone - mówiła Zuzanna Groniowska.

Jak smakuje strusina?

Strusie hodowle w Polsce większość mięsa przekazują na eksport do Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Powodem, dla którego polscy restauratorzy i smakosze nie decydują się na strusinę, jest nieodpowiednia promocja tego pełnego walorów mięsa.

- W Polsce nadal jest niska świadomość o smaku i wartościach zdrowotnych strusiny, która jest najmniej alergizująca, ma mało cholesterolu i tłuszczu, a także najwięcej żelaza i witamin - opowiadała Zuzanna Groniowska - W smaku bardzo przypomina cielęcinę.

Dla szefa kuchni Adama Chrząstkowskiego struś stał się alternatywą dla tradycyjnych steków. W rozmowie z Łukaszem Modelskim przyznał, że jego poszukiwania wynikały z oczekiwań gości, którzy "szukali mięsa zdrowszego i chudszego przede wszystkim. Zdrowy drób kojarzy się z gęsiną, ale potrzebowaliśmy takiego dużego mięsa, który byłby odpowiedni na steki".

Czytaj też:

Sposoby przyrządzania

Zdradzając tajniki obróbki strusiny Adam Chrząstkowski zwrócił uwagę na zdradliwą niskotłuszczowość mięsa. - Strusinę przygotowujemy dokładnie tak samo jak inne steki, ale w szczególności świetnie nadaje się na niskie wysmażenia, w przeciwieństwie np. do dzika. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że podczas obróbki łatwo to mięso wysuszyć.

W oczekiwaniu na otwarcie gastronomii, w tym lokali serwujących mięso strusie, dyrektor kulinarny zachęcił słuchaczy Dwójki do samodzielnego eksperymentowania z tym pełnym walorów mięsem.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadził: Łukasz Modelski

Goście: Zuzanna Groniowska (Slowfood Polska), Adam Chrząstkowski (szef kuchni, dyrektor kulinarny)

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 11.00​

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie eksport polskiej żywności. Zobacz, do jakich państw sprzedajemy najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:10
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 6,7 proc. do 25,1 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność smakuje. Unijny rynek głównym odbiorcą

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:44
W okresie dziesięciu miesięcy 2020 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Eksport żywności wzrósł o 7 proc. w stosunku do tego samego okresu ub.r. i osiągnął wartość 28,3 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń