Nowe oblicza warszawskich muzeów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 14:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne dzięki środkom pozyskanym z UE prezentuje się zwiedzającym w zupełnie nowej odsłonie.
Audio
  • Magazyn europejski: nowe oblicza warszawskich muzeów (Dwójka)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w WarszawieFoto: Tomasz "Nemo5576" Górny, lic. CC 3.0 (wikimedia)

Warszawskie Muzeum Etnograficzne jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Powstało w roku 1888 i mieści obecnie około 74 tys. obiektów eksponowanych na wystawach stałych i czasowych. Zabytkowy neorenesansowy budynek, w którym mieści się Muzeum, od wielu lat wymagał gruntownego remontu. Na czym polegały prace w Muzeum i jakie daje to możliwości funkcjonowania - opowiedzieli Bratek Robotycki i Aneta Gielo z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Po kolejne środki z Unii Europejskiej placówka aplikuje w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-20. Z wizytą w Muzeum była Beata Stylińska.

Po Gdańsku i Warszawie niedługo dla najmłodszych czytelników przyjdzie czas na Wrocław i Kraków. W Europejskiej Stolicy Kultury od 31 maja po raz kolejny będzie można uczestniczyć w Festiwalu literatury dla dzieci. Celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych; dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach, wystawach, projekcjach filmowych, degustacjach, konkursach i spektaklach. Z dyrektorem festiwalu Łukaszem Dębskim rozmawiał Dawid Dziedziczak.

Reorganizację wnętrz i powiększenie powierzchni wystawienniczej, oczyszczenie i pogłębienie piwnic, gdzie ma znaleźć się sala kinowa, wyposażenie budynku w windy i nowoczesne instalacje zakłada plan przebudowy stołecznego Muzeum Niepodległości. Ogólny koszt przedsięwzięcia to 20 mln zł. Muzeum będzie składać wnioski do konkursów ogłaszanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ponieważ samorząd województwa ma pewien udział w puli środków krajowych i tu dyrekcja będzie chciała złożyć projekt. O planach muzeum opowiedział wicedyrektor Adam Bacławski.

Sympozjum "Pamięć Europy", organizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, odbyło się w tym roku w siedzibie Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. W ciągu trzech dni, od 24 do 26 maja, debatowano o rewolucji 1956 roku w kontekście węgierskim, polskim i europejskim. Do dyskusji zaproszeni zostali historycy, przedstawiciele muzeów i instytutów pamięci, ośrodków edukacyjnych i naukowych, a także fundacji i stowarzyszeń, zajmujących się historią XX wieku. O tym sympozjum opowiedział dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski.

A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej - o tym Beata Płomecka z Brukseli.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O potrzebie reformy prawa autorskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 17:03
W związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej w "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy o pułapkach prawa autorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 17:42
W audycji opowiedzieliśmy m.in. o atrakcjach zorganizowanych w dniach 12-15 maja przez beneficjentów Funduszy Europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Stolica Kultury: ludzie i technologie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 15:00
Wystawy, performance i warsztaty zaplanowano w ramach międzynarodowego projektu Eco Expanded City, części programu ESK 2016.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia tu i teraz. "Nowa Europa" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 19:00
W "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy m.in. o wystawie zdjęć Paula Grahama w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.
rozwiń zwiń