Golachowski: wieloryba da się rozpoznać po kichu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 20:00
- Nie rozumiem, dlaczego nauka zachodnia dopiero od jakichś 15 lat zaczęła przyjmować, że zwierzęta mają swoją osobowości. To wie każdy, kto miał kota czy psa - opowiadał w Dwójce Mikołaj Golachowski, biolog i przewodnik polarny.
Audio
  • Rozmowa z Mikołajem Golachowskim o książce "Czochrałem antarktycznego słonia" (Literatura non-fiction/Dwójka)
Mikołaj Golachowski opowiadał, że wieloryby potrafią porozumiewać się na odległość wielu tysięcy kilometrów i dożywać dwustu lat; na zdjęciu humbak
Mikołaj Golachowski opowiadał, że wieloryby potrafią porozumiewać się na odległość wielu tysięcy kilometrów i dożywać dwustu lat; na zdjęciu humbakFoto: Christopher Michel; CC BY 2.0; Wikimedia Commons

Okazją do spotkania z badaczem była jego książka pt. "Czochrałem antarktycznego słonia". Mikołaj Golachowski zebrał w niej swoje wieloletnie doświadczenia z wypraw na Arktykę i Antarktydę. Jednym z jego najbardziej mistycznych przeżyć było spotkanie z humbakiem. - Płetwy piersiowe tego wieloryba mają 3,5 metra długości, to najdłuższe ramiona w królestwie zwierząt. Kiedyś jeden osobnik podpłynął do naszego zodiaca (rodzaj małej łódki) i delikatnie tą płetwą pogłaskał jego burtę, by sprawdzić, jaka jest w dotyku - opowiadał gość audycji "Literatura non-fiction".

Mikołaj Golachowski wyjaśniał, że charakterystyczna fontanna, którą wieloryby wypuszczają ponad powierzchnię wody, to mieszanka sprężonego powietrza, pary wodnej i smarków. Co ciekawe, poszczególne gatunki wielorybów wypuszczają fontanny o innym kształcie.

Poza tym w audycji naukowiec opowiadał o znaczeniu wielorybiej kupy dla ekosystemu, moralnych dylematach ekologów na Antarktydzie, zwyrodnieniu tradycji Innuitów, ale też o miłosnym sekrecie, który łączy świat ludzi i słoni morskich.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Mikołaj Golachowski (biolog, przewodnik polarny, pisarz)

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 12.00

bch

Czytaj także

Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 18:00
– Ludzie dostrzegają ptaki, ale zwykle niewiele o nich wiedzą i dosyć łatwo przyjmują jakieś założenia – mówił Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".
rozwiń zwiń