Willa Karpowiczów. Wrocławski dom dla literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 08:09
W audycji rozmawialiśmy o Fundacji Olgi Tokarczuk oraz o jej siedzibie: willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów.
Audio
  • Willa Karpowiczów. Wrocławski dom dla literatury (Mikrokosmosy/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Willa Karpowiczów, przejęta przed laty przez miasto Wrocław, została udostępniona powstającej fundacji noblistki Olgi Tokarczuk. W (bliskiej) przyszłości dom ma stać się miejscem spotkań i pracy twórczej pisarzy i tłumaczy.

Na ile plany związane z przyszłością budynku przy Krzyckiej 29 spełniają wizję dawnego właściciela willi, poety Tymoteusza Karpowicza? Między innymi o tym opowiadał wieloletni opiekun domu Karpowiczów, wydawca i kustosz pamięci po poecie, Jan Stolarczyk.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Pan Tadeusz" i metafizyka. Co chciał nam powiedzieć Mickiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:17
Wraz z prof. Janem Tomkowskim, autorem niedawno wydanej książki "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny", próbowaliśmy spojrzeć w audycji na znany wszystkim Polakom epos Adama Mickiewicza z nieco innej, dość zaskakującej perspektywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkiem nowy polski Czechow

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:00
- Kiedy Polscy reżyserzy młodszego pokolenia chcą opowiedzieć o dzisiejszym świecie tekstem Czechowa, to jednak bardzo mocno go przepisują. Rosjanie po prostu ubierają aktorów w kostium – nie ma tam zgrzytu między tekstem a stylem scenograficzno-kostiumowym. I nikogo nie oburza, gdy Czechow jest wystawiony we współczesnym kostiumie - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska, autorka nowego wydania prawie wszystkich dramatów wybitnego rosyjskiego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:37
- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń