Ambasador Ukrainy: potrzebujemy strategicznego celu, integracji z UE

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 19:30
- Najważniejsze, żeby wszyscy uczestnicy rozmów w Mińsku byli odpowiedzialni za to, co podpisują. Byliśmy świadkami, że Rosja wycofywała się z porozumienia mińskiego z września ub. roku - ocenia ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
Audio
  • Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca - "Puls świata"/Dwójka
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij DeszczyciaFoto: State dept/ wikimedia commons

Gość audycji "Puls Świata" w radiowej Dwójce mówił, że Ukraińcy są coraz bardziej zjednoczeni wobec konfliktu zbrojnego w Donbasie. - Jest twarde przekonanie, że Rosja to agresor i trzeba go wypędzić - twierdzi ambasador Ukrainy w Polsce. Wskazuje na sporą liczbę ochotników w wojsku i wśród osób, które organizują wsparcie i pomoc dla armii.

Działania wojenne mają jednak także destrukcyjny wpływ na zbiorową psychikę.- Niepokoi to, że ludzie przyzwyczaili się żyć w stresie, już ponad rok trwa konflikt, trudno budować w takiej sytuacji swoją przyszłość, relacje rodzinne, biznesowe - podkreśla dyplomata.

Ukraińcom trudniej jest też podejmować reformy państwa. Tym bardziej, że codziennie wydają na wojnę 5 mln dolarów.

- Potrzebujemy światła na końcu tunelu, strategicznego celu, do którego można dążyć. To mogłoby być członkostwo w Unii Europejskiej - mówi gość audycji i podkreśla, że wizja integracji była drogowskazem reformatorów w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem ambasadora, Ukraińcy potrzebują też praktycznego wsparcia Unii, dla "podtrzymania ducha". Jako przykład podał ruch bezwizowy. - To byłaby zachęta, żeby przetrwać - twierdzi Deszczyca.

- Bardzo dziękujemy, że Polska jest promotorem twardego stanowiska i spójnej polityki UE wobec konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy - mówi ambasador Ukrainy w RP.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"
Prowadził: Paweł Reszka

Gość: Andrij Deszczyca (ambasador Ukrainy w Polsce, były minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 11.02.2015

Godzina emisji: 17.15

ju

Czytaj także

Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Łotwa powinna obawiać się Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 21:35
Choć na Łotwie nie panują nastroje separatystyczne, to europejscy politycy coraz częściej mówią, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie i następne mogą być kraje bałtyckie. Zwłaszcza, kiedy rosyjskie wojska właśnie zwiększyły aktywność przy granicy z Łotwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed szczytem w Mińsku. Co zrobi Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:35
Na 11 lutego zaplanowano w Mińsku szczyt przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Czy możliwe jest pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy?
rozwiń zwiń