Scenarzyści piszą dziś seriale. Kto pisze filmy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- W telewizji mamy wpływ na każde słowo. W filmie musimy wykonywać polecenia producenta - stwierdził Andrew Davies, współtwórca serialu "House of Cards".
Audio
  • Scenarzyści piszą dziś seriale. Kto pisze filmy? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
O tajnikach pracy scenarzysty mówił w Dwójkowej audycji m.in. Jacek Kondracki
O tajnikach pracy scenarzysty mówił w Dwójkowej audycji m.in. Jacek KondrackiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Za kondycję polskiego filmu wini się scenarzystów. Ale większość z nich pracuje w serialach. Tylko 25 procent filmów tworzona jest przez scenarzystów, resztę piszą reżyserzy - mówił Jacek Kondracki.

- Problemem jest też system pracy. Do produkcji trafiają teksty nie gotowe, a tylko obiecujące - dodał Grzegorz Łoszewski. Jego tezę potwierdził Krzysztof Rak, autor filmu "Bogowie", nagrodzonego w Gdyni pięcioma Złotymi Lwami, w tym za scenariusz. Ten tekst powstawał przez pół roku i doczekał się dwunastu wersji. W USA praca nad scenariuszem trwa pół roku, a wersji jest ponad pięćdziesiąt.

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzili: Marcin Pesta, Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Jacek Kondracki, Grzegorz Łoszewski, Krzysztof Rak, Xawery Żuławski, Andrew Davies (scenarzyści)

Data emisji: 12.11.2014

Godzina emisji: 18.00

mm/jp

Czytaj także

Xawery Żuławski: Tyrmand miał styczność z superbohaterami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:00
– Gdyby nie komunizm i dzieje naszego kraju, znajdowałbym się dziś w sytuacji, w której bym pewnie ekranizował "Zły rezurekcja" albo "Zły powraca", a w Nowym Jorku ta książka byłaby do kupienia na wielu stoiskach – mówił Xawery Żuławski, który pracuje nad filmem na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Fabijański: "Jeziorak" wciąga jak skandynawski kryminał

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 14:20
"Jeziorak" przyniósł Sebastianowi Fabijańskiemu Złote Lwy w Gdyni dla najlepszego debiutu aktorskiego. - Ta nagroda należy się się całej ekipie, bo gdyby nie ona i nie Jowita Budnik, czyli moja filmowa partnerka, pewnie nie udałoby mi się stworzyć takiej postaci - mówi aktor. - Film to praca zespołowa, nie robi się go "pod siebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: "Obywatel" to film wyłącznie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:59
- Zrobiłem ten film, bo musiałem - opowiada o swoim najnowszym filmie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser przyznaje, że "Obywatela" cudzoziemcom trudno będzie zrozumieć.
rozwiń zwiń