Michał Komar. Autor widmo prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 20:00
– Gdy był ministrem, pisywałem mu przemówienia. Świetnie się bawiłem, bo wpadałem czasem na diaboliczne pomysły – mówił pisarz i dziennikarz Michał Komar.
Audio
  • Michał Komar. Autor widmo prof. Bartoszewskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wydawca i publicysta Michał Komar oraz prof. Władysław Bartoszewski na spotkaniu z okazji 93. urodzin dyplomaty
Wydawca i publicysta Michał Komar oraz prof. Władysław Bartoszewski na spotkaniu z okazji 93. urodzin dyplomatyFoto: PAP/Leszek Szymański

Gdy polityk zakończył pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wydawczyni Małgorzata Maruszkin zgłosiła się do Michała Komara z propozycją zrobienia wywiadu rzeki z Władysławem Bartoszewskim.

Przedsięwzięcie zaowocowało sześcioma tomami. Kolejny jest w przygotowaniu, a swoją premierę będzie miał w dniu urodzin dyplomaty - 19 lutego 2016 r. – Znajdą się tam opowieści o spotkaniach z wieloma ważnymi postaciami polskiej historii, a także ich korespondencja, np. bardzo niekiedy śmieszne listy Jerzego Giedroycia – opowiadał dziennikarz.

Już od początku pracy nad wywiadem rzeką Michał Komar był zdumiony nadzwyczajną pamięcią swego rozmówcy. Władysław Bartoszewski nie posiłkował się żadnymi notatkami, a daty podawał niemal bezbłędnie z pamięci. A jednym z pierwszych jego wspomnień był... pogrzeb Stefana Żeromskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Michał Komar (krytyk literacki i filmowy, scenarzysta, pisarz, dziennikarz, wiceprezes ZAiKS-u)

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 02:00
– Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w audycji specjalnej w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński, wspominając zmarłego 24 kwietnia prof. Władysława Bartoszewskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bartoszewski. Goj w dzielnicy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:25
– Mając kilka lat, rozumiałem już jidysz, i mogłem się nim posługiwać w rozmowie z rówieśnikami – mówił w nagraniu archiwalnym prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Młody jajogłowy". Szkolne lata prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:10
– Jako słabszy fizycznie, drobniejszy i młodszy starałem się nadrabiać umysłowo – wspominał prof. Władysław Bartoszewski czasy swojej edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bartoszewski, więzień nr 4427

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Miałem 18 lat i sześć miesięcy, gdy po raz pierwszy znalazłem się na placu apelowym w Oświęcimiu – wspominał pierwsze lata wojny prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bartoszewski: Auschwitz pozbawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:00
– Pierwsze uczucie to strach. Potem pojawia się chęć ratowania życia. Następnie przychodzi pierwsze załamanie – wspominał Władysław Bartoszewski pobyt w niemieckim obozie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerka. Prof. Bartoszewski o swej przyjaciółce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:50
– Złączyła nas krótkotrwała, bardzo intensywna przyjaźń. I tylko przyjaźń. Nigdy jej nie pocałowałem – mówił Władysław Bartoszewski w nagraniu archiwalnym z 2002 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bartoszewski "nie chodził, tylko biegał"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:00
– Obym nie dożył stanu, w którym przyszłoby mi żyć, ale nie myśleć i nie pracować – mówił w 2002 r. prof. Władysław Bartoszewski. Wybitnego polityka, historyka i pisarza wspominaliśmy w dniu pogrzebu.
rozwiń zwiń