Antoni Krauze: nie wierzyłem, że zostanę filmowcem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 19:30
– Chciałem zrezygnować z egzaminu do szkoły filmowej, myślałem, że poziom jest za wysoki. Kolega przekonał mnie, bym został, i ku memu zaskoczeniu dostałem się na studia – mówił reżyser w Dwójce w 2016 roku.
Audio
  • Antoni Krauze: nie wierzyłem, że zostanę filmowcem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Antoni Krauze był reżyserem filmów Palec boży, Podróż do Arabii, Prognoza pogody, Czarny czwartek oraz licznych obrazów dokumentalnych i krótkometrażowych
Antoni Krauze był reżyserem filmów "Palec boży", "Podróż do Arabii", "Prognoza pogody", "Czarny czwartek" oraz licznych obrazów dokumentalnych i krótkometrażowychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W swoich pierwszych filmach Antoni Krauze próbował mierzyć się z rzeczywistością PRL. – Bardzo przydatna okazała się wtedy proza pisarzy z marginesu społecznego, m.in. Jana Himilsbacha i Marka Nowakowskiego. Myślę, że to był sposób na to, jak zderzyć się z tą rzeczywistością, nie kłamiąc, bo pisarze opisujący margines życia wydawali się wtedy najprawdziwsi – powiedział twórca.

Reżyser opowiadał w Dwójce o swoich problemach z cenzurą PRL, małych i większych sukcesach artystycznych, o studiach plastycznych i filmowych, o współpracy ze Studenckim Teatrem Satyryków i Piwnicy pod Baranami oraz tłumaczył, skąd w jego dorobku tyle filmów o artystach i w jaki sposób obrazy o konkretnych ludziach stawały się metaforami polskich przemian w XX wieku.

Antoni Krauze mówił także o swojej potrzebie filmowego wypełniania białych plam historii i ostatnim filmie "Smoleńsk", który 9 września wejdzie na ekrany polskich kin.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Antoni Krauze (scenarzysta, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nie chciałem naśladować Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 19:30
Wybitny aktor opowiada o swoim spojrzeniu na sztukę aktorską i o sposobach pracy nad rolą. A także - o poszukiwaniu prawdy na temat człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Róża" odkrywa białe plamy polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 22:26
- W scenariuszu spodobało mi się, że on i ona są wrakami w punkcie wyjścia - mówi Wojciech Smarzowski - Później było tło, opowieść o Mazurach, narodzie, który został unicestwiony przez dwa nacjonalizmy. To w tym filmie jest, odrobiłem swoją lekcję, ale dalej uważam, że to jest film o miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Piastów do Przemyka. Sfilmować historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 11:00
– Nie chcieliśmy sugerować żadnego okresu historycznego. Myślę, że ludzie sami wiedzą, co ich interesuje – mówiła Joanna Kos-Krauze o konkursie na scenariusz filmu historycznego.
rozwiń zwiń