Grochowiak. Don Kichot, Sancho Pansa i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:30
– To poeta kontrastów. I on gra tymi kontrastami – mówił prof. Jacek Łukasiewicz o Stanisławie Grochowiaku, poecie "Współczesności" i przedstawicielu tzw. turpizmu.
Audio
  • Grochowiak. Don Kichot, Sancho Pansa i śmierć (Strefa słowa/Dwójka)
Stanisław Grochowiak
Stanisław GrochowiakFoto: PAP/CAF - Marian Sokołowski

– Jego pierwszy tom "Ballada rycerska" był zbudowany właśnie na kontraście, na przeciwieństwach, antynomiach. To był z jednej strony don Kichot, z drugiej strony Sancho Pansa – opowiadał prof. Jacek Łukasiewicz, zwracając uwagę, że wybitny poeta używał zarówno ostrych środków ("one były najbardziej widoczne"), jak i całkiem innej poetyki, np. w wierszu o kochankach i Bogu napisanym w żartobliwej, lekkiej tonacji wiersza dla dzieci.

Kolejne tomy - "Menuet z pogrzebaczem", "Rozbieranie do snu" - z "poezją niezwykle pesymistyczną", przyniosły autorowi sukces czytelniczy. Twórczość poety spotkała się jednak także z nieprzychylną reakcją, zaś określenie nurtu turpistycznego pojawiło się początkowo jako zarzut wobec wierszy Grochowiaka i dwóch innych wybitnych poetów.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Jacek Łukasiewicz (krytyk literacki, historyk literatury, poeta, przyjaciel Stanisława Grochowiaka), Tadeusz Dąbrowski (poeta)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Czytaj także

Frederic Beigbeder. Czemu drażni i zachwyca?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:30
To najbardziej oblegany celebryta Paryża, człowiek bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Jego pisarstwo jest akceptowane w całości albo w całości odrzucane. W Dwójce dyskutowaliśmy, na czym polega jego fenomen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki i poeci. Związki natury ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:53
- Ptaki najbardziej wyróżniają się z krajobrazu swoją dynamiką. Ich kolor, śpiew - to nie jest normalne. Trudno przejść obok tych zjawisk obojętnie - mówił pisarz Michał Książek o swojej ornitologicznej fascynacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces i pogarda. Brecht wśród strasznych mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:00
– Bertolt Brecht to jedna z tych postaci historii teatru, które są wewnętrznie sprzeczne – mówił teatrolog Paweł Sztarbowski w 60. rocznicę śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ota Pavel. Złodziej serc znad rzeki Berounki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 11:45
Bohaterem "Strefy literatury" był autor m.in. odwołującego się do własnej biografii tomu opowiadań "Śmierć pięknych saren".
rozwiń zwiń