X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
– Jego pisarstwo wyróżnia zupełnie nowe konstruowanie tekstu prozatorskiego – mówiła Elżbieta Sobolewska, tłumaczka długo oczekiwanej powieści "Pamięć" Pétera Nádasa.
Audio
  • Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pter Ndas
Péter NádasFoto: PAP/DPA/Erwin Elsner

Pojawienie się polskiego wydania "Pamięci" przez wielu komentatorów uważane jest za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2017 roku w naszym kraju. Mamy bowiem do czynienia z dziełem, które Susan Sontag nazwała "najlepszą powieścią naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku". Nadrabiamy też pewną zaległość - Péter Nádas, jeden z najwybitniejszych pisarzy węgierskich XX i XXI wieku, nie był do tej pory obecny w polskich księgarniach.

Kim jest autor "Pamięci"? Odpowiadając na to pytanie, Elżbieta Sobolewska zauważyła, że należy cofnąć się do lat 70. i 80., gdy powstawał nurt tzw. nowej prozy węgierskiej. O tym, czym był ów nurt związany z "literaturą miejską", która przeciwstawiała się "literaturze ludowej", i jakie elementy prozy Pétera Nádasa stanowią o jego oryginalności na tle całej Europy, opowiadał w Dwójce także pisarz i miłośnik Węgier Krzysztof Varga.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Elżbieta Sobolewska (tłumaczka literatury węgierskiej), Krzysztof Varga (pisarz, publicysta)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bunt 1956 roku. Wojna wolnych Węgrów z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:00
– Dlaczego 23 października 1956 r. wybuchło powstanie? Czynników było wiele, ale najważniejszy był wpływ tego, co stało się w Polsce – mówił węgierski historyk Janos Tischler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 15. rocznica śmierci W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 15:00
14 grudnia 2001 r. w Wielkiej Brytanii zmarł W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Györgya Spiró droga do Maksyma Gorkiego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 16:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z węgierskim pisarzem, by porozmawiać o jego nowej książce "Diavolina". György Spiró pokazuje w niej życie Gorkiego z perspektywy jego lekarki Olimpiady Czertkowej.
rozwiń zwiń